Gündem Haberleri

  Devlet, devlet oldu

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, Mumcu ve Kışlalı cinayetlerinin üzerindeki perdenin kalktığını belirterek, ‘‘Devlet, devletliğini gösterdi’’ dedi. Ecevit, din sömürüsü yapan teröristlerin İran'da barındırıldığının kesinleştiğini söyledi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, dün düzenlediği basın toplantısıyla terörden siyasete, ekonomiden başta İran olmak üzere özellikle dış politikaya ilişkin önemli mesajlar verdi. Ecevit'in mesajları özetle şöyle:

  TERÖRDE ÇÖZÜLME Türkiye'de bölücü ve din sömürüsü terörde önemli bir çözülme süreci başlamıştır. Bu terör örgütlerinin kaynakları birbiri ardına hızla kurutulmaktadır. Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmeleri üzerindeki karanlık perdesi artık ortadan kalkmıştır. Başka bazı düğümler de bunun arkasından kısa zamanda çözülecektir. Sonuçta Türkiye terörizme karşı en kısa sürede en etkili önlemleri başarıyla uygulayan bir devlet konumuna gelmiştir. Devletimize halkın, dünyanın ve demokratik ülkelerin güveni artmıştır. Böylece devletimiz devletliğini göstermiştir.

  EMNİYET'E TAM DESTEK Bu başarıda etken, hükümetimizin de Emniyet ve tüm güvenlik kuruluşlarına tam destek vermiş olmasıdır. Bu destek demokratik hukuk devleti kurallarından sapmaksızın kullanılmaktadır. Artık Emniyet ve istihbarat örgütlerimize geçmişte zaman zaman olduğu gibi baskılar işlemiyor. İstismar ve partizanlığa geçit verilmiyor, çete, mafya ve karanlık parasal ilişkilere göz açtırılmıyor. Devletimiz böylece faili bilinmeyen cinayetlerin gölgesinden artık arınmıştır. Suçlulara da hukuk devleti kuralları içerisinde ne yapılacaksa o yapılacaktır.

  DUVAR YIKILIRSA (Uğur Mumcu suikastının ardından dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın Güldal Mumcu'ya söylediği ‘Duvardan tuğla çekilirse duvar yıkılır’ sözü hatırlatıldığında) Duvarın hepsi yıkılırsa hepsi aydınlığa kavuşur. Ben geçmişin hesabını veremem, ama bugünün hesabını alnımız ak olarak verebilecek durumdayız.

  İRAN BARINDIRIYOR İran'dan maalesef bir komşudan beklenmesi gereken yakınlığı göremedik. Bu da üzücü bir olay. Soruşturmalarla ilgili süreçte somut kanıtlar ortaya çıktıkça bu konudaki tavrımızı daha net bir biçimde oluşturabileceğiz. Yalnız öteden beri bölücü teröre İran toprakları içinde yer verildiği, barınma olanağı verildiği bilinen bir gerçektir. İran sınırları içinde bazı bölücü terör örgütü topluluklarının bulunduğu kesin. Gerçi bunu İran inkar ediyor, ama bizim ilgili örgütlerimizin bu konuda kesin kanıları var. Bunun dışında İran'ın kendi devrimini ihraç etmeye çalıştığı da bütün dünyada bilinen bir gerçek. Türkiye de bunun hedefi olmak istemez. Bunlar da bizi rahatsız etmektedir.

  İÇİŞLERİNE KARIŞMADIK Bizim içişlerimize asıl karışma, Türkiye'de bölücü teröre katkıda bulunanlara kucak açmaktır veya devrim ihracında hedef olarak Türkiye'yi almaktır. Biz, hiçbir şekilde İran'ın içişlerine karışmadık.

  ATATÜRK DÖNEMİNDE İYİYDİ

  Atatürk'ün sağlığı döneminde İran ile ilişkilerimizde çok önemli gelişmeler olmuştu ve bu gelişmeler hem İran halkına, hem de Türkiye halkına büyük yararlar sağlamıştı. Yeniden o benzer koşulların aramızda gelişmesini içtenlikle temenni ediyorum. Fakat şu sırada İran ile ilişkilerimiz açısından bazı şikayetlerimiz olduğu kesin.

  LAİKLİK KÖKLEŞİYOR Özellikle eğitim reformunun etkisi olarak laiklik çok sağlıklı bir biçimde dindar halk kesimlerini tedirgin etmeden kökleşmektedir.

  Kabinede değişime gerek yok

  KABİNENİN DSP kanadında değişikliğe gerek görmüyorum. Eğer MHP ve ANAP'ın böyle bir değişikliğe niyeti yoksa herhangi bir değişiklik olmadan çalışmalarımıza devam ederiz. ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın kabineye girmesinden mutluluk duyarız. Hükümetimiz bundan güç kazanır.

  REFORMİST HÜKÜMET

  Artık, Hükümetimiz dünyada en hızlı ve en verimli çalışan bir reformist hükümet olarak tanınmaktadır. Bütün dünya bu hükümetin çok hızlı çalışan, çok verimli bir hükümet olduğunu, dünyada eşi bulunmayacak kadar hızlı çalışan bir hükümet olduğunu görüyor ve kabul ediyor. Herhalde hiç kimse hedeflerimizi ihmal ettiğimizi ileri süremez.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı