Gündem Haberleri

  Devlet Bakanı Tüzmen: Türkiye ihracatta dünya ülkeleri arasında ilk 20'de

  A.A.
  06.10.2007 - 17:23 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin gerçekleştirdiği 100 milyar dolarlık ihracatla dünya ülkeleri arasında ilk 20'nin içinde yer aldığını söyledi.

  Bakan Tüzmen, partisinin Mersin İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 100 milyar dolarlık ihracatla AB'ye üye 27 ülkeden 16'sını da geride bıraktıklarını belirtti. AB'ye üye ülkeler arasında en çok ihracat yapan 11 ülke arasında olduklarını anlatan Tüzmen, “Ayrıca Türkiye ihracatta dünya ülkeleri arasında ilk 20'nin içine girdi. Yaptığımız çalışmalarla geldiğimiz nokta oldukça sevindirici” dedi.

  Türkiye'nin AB'ye ne zaman gireceği konusunda halen tereddütlerin yaşandığını anımsatan Tüzmen, “Oysa biz zaten Osmanlı döneminde 600 sene Avrupa'nın bir çok ülkesinde vardık. Biz zaten Avrupalıyız” diye konuştu.

  Türkiye'nin 60 milyar dolar bir dış ticaret açığının olduğunu anlatan Tüzmen, bunun sadece 35 milyar dolarının petrol ve doğal gaz için ödendiğini, geriye kalan 25 milyar dolarlık cari açığında gelişmekte olan bir ülke için normal olduğunu ifade etti.

  Tüzmen, düşük kur ve faiz sorununun geçmişten gelen bir sorun olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
  “Zamanında gerekli çalışmalar iyi bir şekilde yapılabilseydi şu an daha rahat olurduk. Ancak yine de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Amacımız dışardan gelen ara malı ithalatının bir kısmını iç piyasadan temin edebilmek. Bunun için de yoğun şekilde çalışıyoruz.”
  Bakan Tüzmen, partililerden 21 Ekim'de yapılacak olan referandumda “evet” oyu verilmesi yönünde çalışmalar yapmalarını istedi.
  Tüzmen'in, konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı