GeriGündem Devlet 10 yıl sonra girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet 10 yıl sonra girdi

20 cezaevine müdahale edildi 2 şehit, 17 ölü Çok sayıda yaralı var

Terörist örgütlerin sığınağı haline gelen ve 10 yıldır girilemeyen cezaevlerine devlet nihayet girdi. Güvenlik güçleri, en büyük direnişle Ümraniye ve Çanakkale cezaevlerinde karşılaştı. Her iki cezaevinde jandarma birer şehit verdi. 17 mahkûmun kendini yakarak öldürdüğü operasyonlarda 14 asker de yaralandı.

Cezaevlerinde 61 gün önce başlayan 'ölüm orucu' eylemi dün 'Hayata Dönüş' operasyonuyla sona erdirildi. Devlet 20 cezaevinde 10 yıldır girilemeyen terörist koğuşlarına girerek, örgütlerin buradaki hákimiyetine son verdi.

Ümraniye Cezaevi'nde uzman jandarma çavuş Nurettin Kurt ile Çanakkale Cezaevi'nde jandarma er N. Mutlu koğuşlardan açılan ateş neticesinde şehit oldu. Çanakkale'de 1'i silahla olmak üzere 2, Ceyhan'da 7, Çankırı'da 2, Bursa'da 3 asker yaralanarak hastanelere kaldırıldı. Bayrampaşa'da 14, Bursa'da 2 olmak üzere toplam 16 mahkûm kendilerini yakarak öldü. Ümraniye Cezaevi'nde kendisini yakarak askerlerin üzerine koşan bir mahkûm açılan ateşle öldürüldü. 18 cezaevinde 155 tutuklu ve hükümlü yaralanırken, 187 ölüm orucu, 634 açlık grevi eyleminde bulunan tutuklu ve hükümlü kurtarıldı. İlk müdahale Ankara Ulucanlar Cezaevi'ne yapıldıktan hemen sonra, buradan diğer cezaevlerine haber ulaştırıldı. Bu gelişme üzerine bazı illerde cep telefonu şebekeleri kapatıldı.

ULUCANLAR

Ankara Ulucanlar Cezaevi'ne saat 05.00'te yapılan müdahale ile ölüm orucu ya da açlık grevindeki 10'u kadın 14 kişi Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırıldı.

BUCA E TİPİ

Komandoların da aralarında bulunduğu güvenlik güçleri 5'inci koğuşta ölüm orucu eylemine katılan 14 kişiyi almak için harekete geçti. Operasyon devam ederken tutuklular yatak ve yorganları ateşe verdi. Jandarma çatıdan koğuşlara girmeyi başardı ve ölüm orucundaki mahkûmlar hastaneye kaldırıldı.

ÇANAKKALE E TİPİ

İçerden silahla direnen tutuklu ve hükümlülerle jandarmalar çatıştı. Bu sırada 1 jandarma er Trabzonlu N. Mutlu şehit düştü, 1 astsubay silahla başından, 1 er de atılan gaz bombasından yaralandı. Operasyona akşam saatlerinde ara verildi.

CEYHAN E TİPİ

Ölüm orucundaki 17 tutuklu ve hükümlüye müdahale için koğuş duvarı dozerlerle yıkılarak içeri girildi. Koğuşlara ilk giren askerlerden 1 üsteğmen ile 2 uzman çavuş mahkûmlarca kıyasıya dövüldü. 6 asker daha yaralanırken DHKP- C'li Halil Öner kendisini yaktı. 60 tutuklu da yaralandı.

AYDIN E TİPİ

Kurulan barikat nedeniyle koğuş duvarları iş makinasıyla yıkılarak içeriye girildi. Ölüm orucundaki mahkûmlar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

UŞAK E TİPİ

10 kadın mahkûmun ölüm orucunda, 14 kadın tutuklu ve hükümlünün de açlık grevinde olduğu Uşak E Tipi Cezaevi'nde yatak ve yorganların ateşe verilmesiyle çıkan yangın söndürüldü. Ölüm orucundaki mahkûmlar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

ÇANKIRI E TİPİ

Açlık grevi yapan Eşber Yağmurdereli eylemin ilk dakikalarında kurtarıldı. Çankırı'da 3 asker ve 22 mahkûm yaralandı, kendini yakan üç mahkûmun birinin ölüm orucundaki TKP-ML'li Hasan Güngörmez olduğu açıklandı. Toplam 68 tutuklu ve hükümlü operasyonun ardından Sincan F Tipi Cezaevi'ne nakledildi.

GEBZE

Dozerlerle duvarları yıkarak giren jandarma timleri ölüm orucundaki 7 eylemciye ulaştı. Eylemciler hastaneye sevk edilirken, operasyonda 20 tutuklu yaralandı.

BURSA

Müdahale sırasında DHKP-C'li Murat Özdemir ve Ali İhsan Özkan kendilerini yaktı. 3 asker yaralandı. Operasyon akşam üzeri bitti.

MALATYA E TİPİ

Koğuşlara giren jandarma, direnişle karşılaşmadı. Ölüm orucundaki 14 kişi hastaneye gönderildi.

ADANA E TİPİ

DHKP-C'li iki kadın teröristin 3 Aralık'tan bu yana ölüm orucu eylemi yaptığı Adana E Tipi Cezaevi'nde müdahale kısa sürede sonuç verdi.

NAZİLLİ

Ölüm orucundaki 1, açlık grevindeki 23 kişiye müdahale edildi.

NEVŞEHİR

Sadece açlık grevi yapan 41 eylemciye müdahale edildi.

KIRŞEHİR

Açlık gerevinin yapıldığı cezaevinde 13 kişiye müdahale edildi.

NİĞDE

DHKP-C ve TKİP'li 3 kadının ölüm orucu eylemini 16 gündür sürdürdüğü Niğde E Tipi Cezaevi'nde operasyona direniş olmadı.

ELBİSTAN

49 gündür ölüm orucu eylemi yapan bir mahkûm ile açlık grevi yapan 11 kişi dün saat 09.00'da tamamlanan operasyon sonucu Devlet Hastanesi'ne sevkedildi..

ERMENEK

TİKKO ve DHKP-C'li 20 mahkumun 45 gündür sürdürdüğü açlık grevi müdahaleye gerek kalmadan sona erdi.

MUĞLA E TİPİ

10 gün önce açlık grevi başlatan 10 mahkûmdan 9'u eylemi bıraktı. TİKKO'lu Özgül Dudal ise eylemi sürdürüyor.

Devletin şefkat ve insan kurtarma operasyonu

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 20 cezaevinde başlayan ‘‘Hayata Dönüş’’ operasyonunun 18 cezaevinde tamamlandığını belirterek ‘‘Güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum. Cinayet noktasına gelmiş olan bir eyleme son verildi’’ dedi. Tutuklu ve hükümlü yakınlarına da seslenen Türk müdahalenin örgütün rehin aldığı çocuklarının kurtarılması için yapıldığını belirterek şunları söyledi.

‘‘Terör örgütlerinin gençlerimizi acımasızca kendi emelleri doğrultusunda nasıl ölüme sevk ettiklerini artık herkes görmelidir. Cezaevlerimizi önemli ölçüde kontrol altına alan bu terör odağı, şimdi etkisini kaybedecektir. Bundan sonra da cezaevlerimizde devletin hakimiyeti ve cezaevlerinde insan haklarına saygı, en yüksek ölçüde gerçekleştirilecektir. Bu örgütlerin insanlarıacımasızca ölüme sevk ettiklerini inkara zorladığını dikkate alırsanız, onların mücadelelerinin insan hakları adına olmadığını açıkça görürsünüz. Ben, buradan kurtarılanlara 'geçmiş olsun' diyorum. Evlatları cezaevlerinde bulunan anne babalardan devlete güvenmelerini istiyorum. Terör örgütlerine değil, ama çocuklarını onların ellerinden kurtarmak isteyen, onun için bu operasyonu yapmak zorunda kalan devlete destek olmalarını istiyorum.’’

Beslenme diyeti kullanıyorlardı

CEYHAN Cezaevi'nde 17 tutuklu ve hükümlünün sürdürdüğü 'ölüm orucu'na müdahale edilerek son verilirken, eylemcilerin bu süre içinde su, tuz ve şekerin yanı sıra B vitamini tabletleri ve 'Ensure' adlı eczanelerde satılan beslenme diyeti kullandıkları anlaşıldı. Adana Tabip Odası Başkanı Op.Dr. Rıza Mete, 'Ensure'nin hem vitamin, hem minareller içerdiğini ve vücut direncini artırdığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle