Gündem Haberleri

  Devedikeni hayat kurtarıyor

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanlar, Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yabani olarak yetişen devedikeninden hayat kurtaran ilaç yapıyorlar.

  Diğer yabani bitkiler gibi kıymetini bilmediğimiz, gördüğümüz yerde koparıp yaktığımız devedikeninden yapılan ilaç, Avrupa'da son derece değerli. Anadolu'da Meryemana dikeni ve sütlü kengel isimleriyle de anılan devedikeninin bilimsel adı ‘‘Silybum Marianum’’... Devedikeninin tohumlarından elde edilen ‘‘Silimarin’’ ve ‘‘Silibinin’’ maddesinden yapılan ilaç, dünyanın en öldürücü mantar türlerinden ‘‘Amanita’’ mantarının zehirini, 48 saat içinde kullanıldığı takdirde etkisiz hale getiriyor. Bu ilaçlar, siroz ve hepatit tedavisinde de kullanılıyor.

  Mantar zehirlenmelerinin dünyadaki tek panzehiri olan ‘‘Legalon SIL’’ adlı ampuller, Sağlık Bakanlığı ruhsat vermediği için Türkiye'ye ithal edilemiyor. Hastanelere ulaşabilen hastaların çoğu, yetersiz tedavi yüzünden ölüyor. İlacı hızlı ve kaçak olarak getirtenler kurtuluyor. Almanya ve İtalya, ‘‘kültür bitkisi’’ haline getirdikleri devedikenini yetiştirmek için toprağa milyarlar döküyor. Konuyla ilgili olarak konuşan Fitoterapi Derneği ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilimdalı Başkanı Prof.Dr. Tekant Gözler, ‘‘Türkiye, bitkisel ilaç sanayisini kurmamakla hem yaşamsal hem ekonomik çok şey kaybediyor’’ dedi.

  Almanya'da devedikeninden yapılan ilaç, mantar zehirlenmelerinde hayat kurtarıyor. Türkiye'de ise tüm uyarılara karşın, bazen tüm ailenin zehirlendiği olaylar yaşanıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı