GeriGündem Dev-Yol davasına Cemil Çiçek'e tebligata ret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dev-Yol davasına Cemil Çiçek'e tebligata ret

Dev-Yol Davası'na, müdahil avukat olarak görünen Avdalek Bakanı Cemil Çiçek'e tebligat yapılması talebi reddedildi.

12 Eylül döneminde açılan yasadışı Dev-Yol Davası'na, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
  
Davanın bugünkü duruşmasına 7 sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Mehmet Berber, haklarında gıyabi tutuklama kararı verilen ve Yargıtay'ın bozma kararına karşı ifadeleri alınamayan 7 kişinin, celse arasında savunmalarının alındığını, bu kişilerin gıyabi tutuklama kararlarının kaldırıldığını söyledi.
  
Berber, yurtdışında yaşayan Halil Yasin Ketenoğlu'nun Yargıtay ilamına karşı diyeceklerinin sorulması için yazılan müzekkerede eksiklik olduğu gerekçesiyle, Adalet Bakanlığı'nca geri gönderildiğini bildirdi.
  
Duruşmada, sanıklardan Murat Parlakay ve Emin Koçer, Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasını istedi.
  
Yaşar Kambur'un avukatı Ömer Kavili, rahatsız olduğunu, bu nedenle oturarak savunma yapmak istediğini söyledi.
  
Bu durum tutanağa geçirildikten sonra, oturarak savunmasına devam eden Kavili, Yargıtay ilamına karşı, dosya tamamlandıktan sonra beyanda bulunacaklarını söyledi. Bazı klasörlerin kayıp olduğunu, dizi pusulasında karalamalar bulunduğunu anlatan Kavili, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nın 1997 yılında, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na gönderdiği bir yazıda, “Dava dosyası, 740 klasörden ibarettir” denildiğini ifade etti. Kavili, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, davayı 2003 yılında sonuçlandırmasından sonra Yargıtay'a gönderilen klasör sayısının 465'e düştüğünü, Yargıtay'da yaptıkları araştırmada ise 460 klasöre ulaştıklarını savunan Kavili, hangi klasörlerin eksik olduğu konusunda karar verilmesini talep etti.
  
Başkan Berber, bu konuda, celse arasında karar verildiğini kaydetti. Kavili'nin bu talebinin, “mahkemenin cevap verme zorunluluğu bulunmadığı” gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.
         
“MÜDAHİL AVUKATI ADALET BAKANI ÇİÇEK'E TEBLİGAT YAPILSIN”
  
Kavili, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, müdahil Nazif Atasever'in avukatı olarak gözüktüğünü, kendisine tebligat yapılmasını istedi.
  
Mahkeme Heyeti, müdahiller ve avukatlarına tebligat yapılması talebini, Yargıtay'ın, idam cezasının kaldırılmış olması nedeniyle bozma kararı vermiş olması, müdahillerden şikayetlerinin daha önce sorulmuş olması, bozma kararının kapsamı, usul ekonomisi ve yargılamanın tamamlanması açısından reddine karar verdi.
  
Heyet, dosyadaki diğer eksikliklerin tamamlanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.   
  
DAVANIN GEÇMİŞİ
  
Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi, 17 Temmuz 1989'da, 7 kişi hakkında idam, 39 kişi hakkında ömür boyu, 346 kişi hakkında 2 ile 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları verdi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, sanıklardan 23'ü hakkında verilen cezayı az bularak ölüm cezası verilmesi doğrultusunda yerel mahkemenin kararını bozdu.  

Bunun üzerine, Dev-Yol Davası'nda 23 sanığın ikinci kez yargılanmasına Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.
  
Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 sanığı Türk Ceza Kanunu'nun 146/1 maddesi uyarınca anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak suçundan müebbet hapis cezasına çarptırmış, 2 sanığı ise 16 yıl 8'er ay ağır hapis cezasına mahkum etmişti. Yargıtay, bu kararı idam cezasının kalkması nedeniyle bozmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle