Gündem Haberleri

  Dev şirketler top ateşi altında

  Hürriyet İnternet
  21.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan Kongresi’nin Çin’in sansür uygulamalarını tartışmak üzere düzenlediği bir panelde Yahoo ve Google başta olmak üzere bazı teknoloji şirketleri ağır bir şekilde eleştirildi. Panelde şirketler, özgür düşünce üzerinden kar amacı gütmek ve totaliter Çin hükümetinin sansürcü politikasında pay sahibi olmakla suçlandı.

  ABD Kongresi tarafından düzenlenen bir panelde ileri teknoloji şirketlerinin son zamanlarda Çin’de gerçekleştirdiği atılımlar tartışıldı. Panelde, arasında Yahoo, Google, Microsoft ve Cisco gibi yazılım ve donanım üzerine faaliyet gösteren dev Amerikan şirketlerinin faaliyetleri ağır bir şekilde eleştirildi. Yahoo ve Google, özgür düşünce üzerinden kar amacı gütmekle suçlanırken, Microsoft ve Cisco da, Küresel İnsan Hakları Alt Komitesi önünde savunma yaptı.

   

  Geçtiğimiz haftalarda ‘Çin’e özel’ bir arama sitesini hayata geçiren Google, çeşitli çevreler tarafından Çin hükümeti ile ortaklaşa bir şekilde davranmak ve sansürcü anlayışı benimsemekle suçlanmıştı. Yahoo da pek çok kez Çin’deki özgür düşünce savunucularını hükümete bildirmekle itham edilmişti. Panelde Microsoft ve Cisco da suçlamalardan nasbini alarak, büyük bir potansiyele sahip bilişim pazarının hızla geliştiği Çin’de hükümetle “işbirliği” yapmakla eleştirildiler. 

   

  Suçlamalar karşısında şirket temsilcileri ise, Çin’de iş yapabilmek için Çin yasalarına uymak zorunda olduklarını belirttiler. Temsilciler ayrıca, Çin vatandaşlarının esasında şirketlerin varlıklarından ‘faydalanabileceklerini’ de ifade ettiler. Karşılık olarak ise bazı Temsilciler Meclisi üyeleri sert çıkarak özellikle Google’a yüklendiler. Google’ı “ahlaksız” olarak niteleyen üyeler, söz konusu tüm teknoloji şirketlerini kastederek, “bu şirket yöneticilerinin gece nasıl uyuyabildiklerini” anlamadıklarını dile getirdiler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı