Gündem Haberleri

  Dev lüle taşı pipo

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en kaliteli lületaşının çıktığı Eskişehir'de, dünyanın en büyük lületaşı piposu olduğu bildirilen pipo işleniyor. Lületaşı ustası Sezai Erköse tarafından işlenen piponun 40 pamuklu büyüklüğünde olduğu ve tamamlandığında 60 bin dolardan satışa sunulacağı belirtildi.

  Lületaşı ustası Sezai Erköse, lületaşı ölçüsü olan bir 'pamuklu'nun yetişkin bir insanın yumruğu büyüklüğünde olduğunu belirterek, normal lületaşlarının 1 ile 5 pamuklu arasında değiştiğini belirtti.

  Zaman zaman 10-20 pamukluya varan lületaşlarının da çıktığını kaydeden Erköse, işlediği taşın 52 pamuklu büyüklüğünde çıkarıldığını söyledi. Bu büyüklükte bir lületaşının milyonda bir çıktığını kaydeden Erköse, "Bu da bize rastladı. Birkaç yıl önce çıkardığımız bu taşı değerli bir hazine gibi sakladım. Üzerine işleyeceğim figürler için uzun bir çalışma yaptım ve 6 ay önce işlemeye başladım. 52 pamuklu büyüklüğündeki taş işlendikten sonra 40 pamuklu oldu" dedi.

  Erköse, üzerinde insan, melek, yılan, iskelet gibi 103 figürün işlendiği piponun dünyada bir başka eşi bulunmadığını belirterek, çok ince bir sanat olan lületaşı işlemeciliğinde çok dikkatle çalışılması gerektiğini belirtti.

  'Cennet ve Cehennem'in sembolize edildiği piponun bittiği zaman 60 bin dolardan satışa çıkarılacağı kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı