Gündem Haberleri

  Dev Japon teleskobu gözünü evrene dikti

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Japonya, dünyanın en büyük optik kızılötesi teleskopunu tanıttı. Hawaii'deki Mauna Kea yanardağının tepesine yerleştirilen ‘‘Subaru’’ adlı teleskop, evrenin en karanlık köşelerine daha önceden olmadığı kadar ulaşılmasını sağlayacak. Subaru, dünyanın en büyük ‘‘kızılötesi teleskobu’’ olma özelliğinin yanı sıra dünyanın en büyük tek parça yansıtıcı aynası özelliğini de taşıyor.

  Subaru'nun 8.2 metre çapında ve 20 santimetre kalınlığındaki aynası, bir kontakt lensle benzer özellikler taşıyor. Görüntüler bu kadar büyük bir aynada kolaylıkla bozulabileceği için Subaru, bilgisayarla denetlenen bir destek sistemine bağlanmış. Destek sistemi de, ekranları ve algılayıcıları olan 261 küçük motorla gerekli itme ve çekme hareketini yaparak, aynayı uygun pozisyonda tutmaya yardımcı oluyor. Bu yolla teleskop, uzayın en karanlık ve uzak bölgelerindeki silik objeleri keşfediyor.

  4205 metre yüksekliğindeki Mauna Kea yanardağına geçen kasım ayında yerleştirilen Subaru, ABD'nin New York kentindeki Corning Glass Works'te yaratıldı. Teleskopu cilalamann üç yıl sürdüğü kaydedildi. Ulusal Astronomi Gözlemevi Müdürü Keiçi Kodaira, teleskopu tanıtmak amacıyla Tokyo'da düzenlenen basın toplantısında ‘‘Subaru sayesinde yalnızca uzağı görmüş olmayacağız, ayrıntısına kadar göreceğiz’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı