Gündem Haberleri

  Dev Atatürk Maskı, 9 Eylül'de açılacak

  Can ÖZLÜ/İZMİR, (DHA)
  10.08.2009 - 16:21 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Buca İlçesi Belediyesi tarafından Yeşildere yolu üzerinde yaptırılan dev Atatürk Maskı'nın açılışı, 9 Eylül'e ertelendi. Belediye Başkanı CHP'li Ercan Tatı, “Rölyefi İzmir'in kurtuluş gününde açmak daha anlamlı olur diye düşündük” dedi.

  Buca Belediyesi tarafından 2006 yılında yapımına başlanan ve 40 metrelik yükseklik ile dünyanın en büyük rölyef projeleri arasında yer alan Buca Atatürk Maskı'nın resmi açılışı, 9 Eylül 2009 tarihine ertelendi. Daha öncen 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda açılacağı duyurulan rölyefin, tam olarak tamamlanamaması nedeniyle, açılış tarihinin ertelendiği öne sürüldü. Yapımına 2006 yılında başlanan dev mask, yüksek maliyeti nedeniyle de tartışmalara konu olmuştu. Başkan Ercan Tatı'nın her fırsatta, “Ben olsam bu kadar maliyetli bir projeye başlamazdım” dediği rölyefin, belirtilen tarihe yetiştirilememesi kafalarda soru işaretleri bıraktı.

  Başkan Ercan Tatı, “Maskın yetiştirilememesi gibi bir durum söz konusu değil. Proje, belirlenen takvime göre devam ediyor. 30 Ağustos tarihine yetiştirmeyi planlıyorduk ancak o gün başka etkinliklere imza atacağız. Atatürk rölyefinin, İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'de açılmasını daha uygun bulduk. Herhangi bir aksama söz konusu değil.” dedi. Başkan Tatı, konuyla ilgili olarak projenin müteahhitleri ile bir görüşme yapacağını söyleyerek, “Eğer maskı tamamlama imkanımız varsa, 78'inci İzmir Enternasyonel Fuarı'nın açılışına gelecek olan Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın da İzmir'de olduğu sürede açılışı yapabiliriz. Erteleme kararı aksaklıktan kaynaklanmıyor” dedi.

  2006 yılında maskın yapımına başlayan dönemin Belediye Başkanı AKP'li Cemil Şeboy da maskın açılış tarihi olarak 29 Ekim 2008'i göstermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı