Gündem Haberleri

  Derviş'ten 'sosyal patlama' yorumu

  Hürriyet Haber
  24.07.2001 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kemal Derviş, gelir dağılımında meydana gelen dengesizliklerin her zaman ciddi bunalımlara ve sosyal patlamalara neden olacağına ilişkin söylemlerin gerçekçi olmadığını söyledi.

  Bakan Kemal Derviş, Karaman Bağımsız Milletvekili Zeki Ünal'ın yazılı soru önergesini yanıtlarken, gelir dağılımındaki eşitsizliğin kısa sürede hızla büyüyen ekonomilerde ortaya çıkan ve olumsuz sonuçları ekonominin sürdürülebilir istikrarlı bir büyüme oranına girdiğinde kolaylıkla ortadan kaldırılabilen bir sorun olduğunu kaydetti. Derviş, "Ancak mevcut sorunun nedenlerini tam olarak incelemeden bir takım istatistiki araştırmalar ile gelir dağılımındaki eşitsizliğe ilişkin iddialı bazı yorumlar yapılmasının her durumda doğru ve tutarlı bir tespit olmayacağını düşünmekteyiz" dedi.

  HUZURU BOZAR AMA...

  Bakan Derviş, gelir dağılımında meydana gelen her türlü dengesizliğin toplumsal huzuru bozucu etkileri olmakla birlikte bu tür bozuklukların her zaman ciddi bunalımlara ve sosyal patlamalara neden olacağını söylemenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığı görüşünü savundu.

  Derviş, "Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı"nı da anlatırken, bu sürecin başarıya ulaşabilmesi için ilk önce kamu mali disiplininin sağlanması gerektiğini vurguladı.

  Derviş, yürütülmekte olan sosyal içerikli projeler kapsamında uygulanan ekonomik programın öngörülmeyen sosyal etkileri ile özelleştirme sonucunda işsiz kalan işçilerin ve ailelerinin sorunlarının saptanacağını ve ileride zor durumdaki vatandaşlara yönelik sosyal yardım programlarının geliştirileceğini bildirdi. Derviş, bu çalışmaların Dünya Bankası tarafından destekleneceğini de anlattı.

  Kamu kesiminde çalışanların ücret farklılıklarının giderilmesi için de çalışmalar yapıldığını anımsatan Derviş, "Ancak, şu unutulmamalıdır ki, kaynağı olmayan ücret artışlarının kısa vadede bireysel bazda sağlayacağı rahatlama, orta ve uzun vadede üstesinden gelinmesi çok zor ekonomik ve sosyal sorunlara neden olacaktır. Devlet mevcut kaynaklar çerçevesinde bugünü ve yarını düşünerek çalışmalarına mümkün olan en yüksek ücret artışını yapacak ve ücretler arasındaki adaleti sağlayacaktır. Hükümetimiz tarafından yapılan bütün uygulamalar halkımızın genelinin refah düzeyini artırmaya yöneliktir" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı