Gündem Haberleri

  Derviş gensorusu yarın

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 13:20 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu`nda, Devlet Bakanı Kemal Derviş hakkında verilen gensorunun gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler yarın yapılacak. Genel Kurul'da ayrıca dört ilde devam eden Olağanüstü Hal`in (OHAL) 55. kez uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi de ele alınacak.

  TBMM Genel Kurulu`nun 23 Kasım Cuma günü yapılan kapalı oturum öncesinde, elden imzalanan Danışma Kurulu kararıyla çalışma saatleri geçen hafta olduğu gibi 12.00-16.00 olarak düzenlendi.

  Genel Kurul`da, yarın Bakan Derviş hakkındaki gensorunun gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmelerin yapılması bekleniyor. Bu konuda bir Danışma Kurulu kararı olmamasına karşın, Anayasa`da öngörülen sürenin son günü olması nedeniyle TBMM Başkanlığı kararıyla resen gündeme alınacağı öğrenildi.

  Anayasa`nın gensoru konusundaki 99`uncu maddesi, gensoru önergesinin verilişinden itibaren üç gün içinde bastırılarak dağıtılmasını, dağıtımdan itibaren  10 gün içinde de gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmelerin yapılmasını hükme bağlıyor.

  SP`li milletvekillerince verilen gensoru önergesinde, "tüm ekonomik göstergelerin Türkiye ekonomisinin kötüye gittiğini açıkça ortaya koyduğu" ve bunun "baş sorumlusunun" Bakan Deriş olduğu öne sürülmüştü.
     
  OHAL GÖRÜŞMESİ
     
  TBMM Genel Kurulu`nun yarınki oturumunda, dört ilde devam eden Olağanüstü Hal`in (OHAL) 55. kez uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi ele alınacak.  Tezkere Hakkari, Diyarbakır, Şırnak ve Tunceli`de uygulanan OHAL`in 30 Kasım`dan itibaren 4 ay süreyle uzatılmasını öngörüyor.

  Öte yandan, koalisyon ortağı partilerin yarın Danışma Kurulu toplantısı isteyeceği öğrenildi. Bu toplantıda, yarınki görüşmeler bitinceye kadar çalışma saatlerinin uzatılması ve gündeme ilişkin bazıdüzenlemelerin ele alınması bekleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı