GeriGündem Derviş Anadolu’ya çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş Anadolu’ya çıktı


Hakan AKPINAR/Selçuk ŞENYÜZ GAZİANTEP

Devlet Bakanı Kemal Derviş, eşi Catherine’le birlikte çıktığı yurt gezilerine Gaziantep'ten başladı. Kendi isteği üzerine karşılama töreni yapılmayan Derviş ve eşine Gaziantepliler sevgi gösterisinde bulundular.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, dün Ankara'da Türk-İş ile yapılan toplu iş sözleşmelerinin bağıtlanmasının ardından planladığı Anadolu gezisine Gaziantep'ten başladı. Ankara'dan THY'nin tarifeli uçağı ile saat 18.40'da eşi Catherine ile birlikte Gaziantep Havalimanı'na inen Devlet Bakanı Kemal Derviş'e, isteği üzerine karşılama töreni yapılmadı. Derviş, Anadolu gezisinin ilk durağında Gaziantep Valisi Erhan Tanju, Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan ve eşi Aysel Doğan ile işadamları karşıladı. Aysel Doğan, Derviş çiftine iki buket çiçek verdi.

40 YIL SONRA ANTEP’TE

‘Anadolu Kaplanları’ olarak anılan ve bölge ekonomisinin lokomotifi haline gelen işadamlarıyla havaalanında buluşan Derviş uzun bir araç konvoyuyla 40 yıla yakın bir süreden sonra ilk kez Gaziantep sokaklarına girdi. Havaalanı ile kent merkezi arasındaki 20 kilometrelik mesafade zaman zaman yol kenarına dizilen Gaziantepliler Derviş'in konvoyuna el sallayarak sevgi gösterisinde bulundular. Derviş çiftinin bindiği otomobil kalacakları Tuğcan Otel'e geldiğinde karşı kaldırımda toplanan İşçi Partisi üyesi 10 kişilik grup, ‘‘Derviş'i istemiyoruz, evine dön’’, ‘‘Amerikan valisi istemiyoruz’’ pankartları açarak Derviş'lerin bulunduğu otelin önüne doğru yürüdü. Sloganlar atan protestoculara müdahale eden polis, 7 kişiyi gözaltına aldı.

TENİS JESTİ

Kemal Derviş'e Gaziantep'in ilk sürprizi tenis manzaralı yemek oldu. Gaziantepliler sorunlarını dinlemek için kentlerine gelen Derviş'in tenis tutkusuna gönderme yaparcasına onu akşam yemeğinde tenis kulübünde ağırladılar. Derviş halkla içiçe olmak için otelinden tenis kulubüne yürüyerek gitti. Vali, Belediye Başkanı ve işadamlarıyla birlikte yürüyen Derviş'in eşi Catherine Derviş ise kalabalığın arkasında Gaziantep'li bayanlarla birlikteydi. Derviş'in danışmanı Oya Ünlü de Bayan Derviş'in yanında yürüdü. 15 dakikalık yürüyüş boyunca Gaziantepliler Derviş'i biraz şaşkınlık, biraz tebessümle izlediler. Tenis kulübünün VIP bölümündeki restoran Derviş ve işadamları için kapatıldı ve Derviş, yemeğini iki kortta maç sürerken yedi.

COŞKULU ALKIŞLAR

Ekonomik krizi en fazla hisseden ve ‘Anadolu Kaplanları’nın başkenti olarak bilinen Gaziantep'te halkın da Derviş'in ziyaretinden memnun kaldığı gözlendi. Derviş otel çıkışında ise alkışlarla karşılandı. Derviş otelden ayrılırken kapı önünde biriken Gazianteplilerin coşkulu alkışlarına o bildik tebessümüyle karşılık verdi.

Gaziantep'te ‘acılı’ alarmı

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in, geçen hafta Türkiye'ye gelen Amerikalı eşi Catherine ile dün çıktığı Gaziantep ziyareti, ‘acılı’ alarmı ile başladı. Derviş çifti için, acılı yemekleri ve çiğköftesiyle ünlü Gaziantep mutfağının 10 ayrı geleneksel yemeği, ‘acı’ ve ‘acısız’ olarak hazırlandı. Yemeğin finalinin ünlü Gaziantep baklavası olması kararlaştırıldı. Gaziantep Sanayi Odası tarafından Derviş çiftine Tenis ve Atıcılık Kulübü'nde verilen akşam yemeğinin mönüsünü Erdal İnönü'nün yiyip çok beğendiği, birçok ünlüye yemek yapan aşçı Mehmet Demir hazırladı.

MÖNÜ

Ana mönüsü Antep Yuvarlaması olan yemekte, ayrıca patlıcan kebabı, yenidünya kebabı, kuşbaşı, simit kebabı, tavuk dolma ve Ali nazik de yer aldı.

Küçük Aycan'a Derviş sözü

EŞİ Catherine ile birlikte gezisinin ilk ayağı olan Gaziantep'e gitmek üzere THY uçağına binen Derviş'i kabinde hoş bir sürpriz bekliyordu.

Uçağın havalanmasından bir süre sonra annesiyle birlikte yolculuk yapan 10 yaşındaki Aycan Urtekin, VIP bölümünü geçerek Derviş'in yanına gitti. Söze ‘‘Derviş amca’’ diye başlayan Aycan'ı gülümseyerek karşılayan ve yanına oturtan Bakan Derviş onunla sohbet etti. Ropörtaj yapar gibi sorular yönelten küçük Aycan ile Derviş arasında geçen diyalog şöyle:

Aycan: Türkiye'ye niye geldiniz?

Derviş: Burası benim vatanım. Ülkemi sevdiğim için geldim.

Aycan: Neden önce Gaziantep?

Derviş: 16 yaşında gelmiştim daha önce. Buraları çok sevdim. Hala da aklımdadır. Hem o nedenle geliyorum, hem de Gaziantep Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir yer. Artık merkezlerden Anadolu'nun çeşitli yerlerine açılmak lazım.

Aycan: Ekonomiyi kurtaracak mısınız?

Derviş: Kurtaracağız, başka çaremiz yok. Bunu da sizin gibi küçükler için, ülkenin geleceği için yapacağız.

Derviş kendisiyle sohbet eden ve sorular soran küçük Aycan'ın yanağını okşayarak tebessüm etti ve ‘‘Sen ne akıllı sorular soruyorsun? Seni gazeteciler mi gönderdi?’’ diye takıldı. Derviş daha sonra Aycan'ın erkek kardeşi Alican'la da sohbet etti ve Alican'ın ‘‘Enflasyonu düşürecek misiniz?’’ sorusuna ‘‘Düşecek Alican ama hızlı mı düşecek yavaş mı düşecek bilmem. Ama düşecek’’ yanıtını verdi.

Derviş ve eşine büyük ilgi

Catherine Derviş'e Gaziantepli kadınların ilgisi büyüktü. Bayan Derviş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Celal Doğan'ın eşi Aysel Doğan'ın verdiği buketi elinden bırakmadı. Kemal Derviş ise sokakta yürürken kendisine koşan çocukları gülümseyerek karşıladı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle