GeriGündem Dersim oluyor da Norşin neden olmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dersim oluyor da Norşin neden olmasın

Dersim oluyor da Norşin neden olmasın
refid:12267664 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Gül’ün Bitlis’in Güroymak İlçesi için eski adı Norşin’i kullanmasını eleştirenlere, "Kamer Genç, Tunceli için Dersim’i kullanınca oluyor, Gül kullanınca kıyameti koparıyorlar" sözleriyle yanıt verdi.

TBMM’de önceki gün gazetecilerle sohbet eden Arınç, "Meclis çatısı altında Genç, Tunceli için ’Dersim’ derken kılı bile kıpırdamayanlar, Cumhurbaşkanı, Güroymak için ’Norşin’ deyince kıyameti kopardılar. Bitlis’ten geçerken elbette ki, halkın da yaygın kullandığı ve öyle bildiği Norşin’e ’Güroymak’ derseniz, ’Bu ne diyor’ diye herkes birbirine bakar. Siirt’in Tillo İlçesinin resmi adı Aydınlar. MHP’li Oktay Vural da bu ilçedendir. Kendisine ’Nerelisiniz?’ diye sorsanız ’Tilloluyum’ der."

Arınç, dünkü Malatya gezisi sırasında ise şunları söyledi: "Kürt açılımı diye bir projemiz söz konusu değil. Biz demokratik açılım üzerine bir çalışma yapıyoruz. El ele vereceğiz. Elimizi taşın altına koyacağız. Sayın Baykal, ’DTP ile görüşmek, PKK ile Kandil’le görüşmekle eşittir’ diye tepki gösterdi. DTP 2 milyon 200 bin insanı temsil ediyor. CHP maalesef bir sosyal demokrat parti olmaktan çok uzak, adeta faşizan düşüncelerle Türkiye’nin önünü kapatmaya çalışıyorlar."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle