GeriGündem Ders kitapları kelime fakiri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ders kitapları kelime fakiri

Mantık hataları ve eski bilgilerle dolu Türk ders kitaplarının sözcük ve kavram çeşitliliği açısından da oldukça yetersiz olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Öğretim Merkezi'nin yaptığı bir araştırma, Türkiye'de ilköğretimin ilk beş sınıfında okutulan ders kitaplarının, ileri ülkelerde okutulan ders kitaplarına oranla çok daha düşük sayıda sözcük ve kavram içerdiğini belirledi.

Ders kitaplarının sözcük ve kavram sayıları bakımından karşılaştırıldığı araştırmada, Türkiye'deki ders kitaplarında 7 bin 260 adet sözcük ve kavram kullanıldığı belirtilirken, ABD kitaplarında bu rakamın 71 bin 681, Almanya'da 70 bin 400, Japonya'da 44 bin 224, İtalya'da 31 bin 762, Fransa'da 30 bin 193, Suudi Arabistan'da 13 bin 579 adet olduğu belirtildi.

Kitapların resim, fotoğraf, karikatür, afiş, şema ve tablo sayısı açısından da karşılaştırıldığı araştırmada, Türkiye'deki kitapların bu açıdan da çok geride kaldığı anlaşıldı. Türk ders kitaplarında 2 fotoğraf kullanılmasına karşın, bu rakamın ABD kitaplarında 502, Fransız kitaplarında 183, İtalyan kitaplarında 182, Japon kitaplarında 84, Alman kitaplarında 82 olduğu belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk ders kitaplarında karikatür, afiş, şema, tablo, reprödüksiyon ve çizgi resime hiç yer verilmiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle