Gündem Haberleri

  Derneğin muhtar adayları

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Çevre Dostları Derneği destek verdiği sekiz muhtar adayını tanıttı. Yedi kadın ve bir erkekten oluşan adayların ortak hedefi, geleneksel muhtarlık anlayışını değiştirmek. Bakırköy Gönüllü Çevre Dostları Derneği üyelerinin yüzde 80'i kadınlardan oluşuyor. 1995'de kurulan derneğin her ay 5 bin eve giren bir yayın organları var. Dernek Başkanı Ülker Salman ‘‘Mevcut muhtar krallıklarına son vermenin zamanı geldi. Bu işi 30-40 senedir yapan insanlar makamlarını damatlarına, oğullarına devredip saltanatlarına devam etmek istiyorlar. Yeni yüzlere şans verilmesi gerek’’ diyor.

  Kadın adaylar çevrelerinden genellikle iyi tepkiler aldıklarını söylüyor. Ancak bazı bölgelerde, kahvelerdeki erkek grupları tarafından eleştirilmelerine üzgünler.

  Göreve geldiklerinde çevreye yönelik çalışmaların yanısıra, halkın yönetime katılımını da sağlamayı amaçlıyorlar. İl genel meclisi ve belediye meclislerindeki toplantılara düzenli olarak katılıp halkın sorunlarını daha yüksek mercilerde de dile getireceklerini söylüyorlar.

  BİRİ ERKEK YEDİSİ KADIN

  Hülya Çağlar (Basınköy) 1959 doğumlu, iç mimar, evli ve iki çocuk annesi. 5 yıldır Lösemili Çocuklar ve Kadın Doğum Hastanesi Derneği'nde çalışıyor. Muhtarlık ona göre sadece bürokratik işlere bakan bir kurum değil, halkın iletişim ve kaynaşmasını sağlayacak, sorunlarını takip edecek bir sosyal danışmanlık merkezi.

  Jale Baysal (Ataköy Bahriye Üçok Mahallesi) 1956 doğumlu, iktisatçı, evli ve iki çocuk annesi. 10 yıldır Ataköy'de yaşıyor. Özellikle gençlerin kültür sanat eğitimine yönelik projeleri var.

  Peruza Yüksel Tunçalp (Yeşilköy) 1948 doğumlu. Yeşilköy Halk Pazarında esnaf. Evli ve 3 çocuk annesi. İnsanlarla birebir geliştirdiği ilişkiler sayesinde halkın sorunlarından haberdar. Azınlıkların çoğunlukta olduğu bir bölge olan Yeşilköy'deki insan mozaiğini çok iyi inceleyip herkese hitap eden projeler üretmeyi amaçlıyor.

  Nazan Tostor (Ataköy 3-4-11. mahalle) Hemşire emeklisi ve iki çocuk annesi. Aday olduğu mahallenin nüfusu yaşlı ağırlıklı olduğundan yaşlılara yönelik projeler geliştiriyor.

  Keriman Fatma Arlı (Yenimahalle) 1949 Evli ve iki çocuk annesi. 1970’den beri Yenimahallede oturuyor. Bakırköy Gönüllü Çevre Dostları, Türk Anneler ve Tüketici Koruma Dernekleri üyesi.

  Süheyla Ecevit (Yeşilyurt) Sigortacı, evli ve iki çocuk annesi. Bakırköy Çevre Dostları Derneği botanik gurup başkanı. Çeşitli sosyal yardım derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapmış.

  Metin Yücesay (Zuhuratbaba) Tüccar, evli ve bir çocuk babası. 1977-1988 arasında İstanbulspor'da futbol oynamış. Çocukluğunun geçtiği Zuhuratbaba'da hizmet vermek istiyor. Tek erkek aday olmasına rağmen gurubundaki diğer kadın adaylar tarafından destek görüyor.

  Mehlika Begit (Florya) Ev kadını, evli ve iki çocuk annesi. Ev kadınlarının da yönetimlerde söz sahibi olabileceğini ispatlamak ve giderek sorunlu bir bölge olmaya başlayan Florya'da çağdaş ev kadınlarını temsilen hizmet vermek istiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı