Gündem Haberleri

  Derin operasyon

  Hürriyet Haber
  23.10.2007 - 00:07 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, şu aşamada kamuoyuna açıklanamayacak adımlar atıldığını söyledi. İçinde bulundukları durum nedeniyle kapsamlı açıklama yapamadıklarını dile getiren Çiçek, “Yoksa adım atılmadığı düşünülmesin. Tezkereyi dolapta dursun diye çıkarmadık” diye konuştu.
  Çiçek'in bu açıklaması Başkent kulislerinde, Ankara'nın sınır ötesi kartını oynamadan önce stratejik bazı gizli operasyonlar yaptığı şeklinde yorumlandı. Strateji uzmanları 'derin operasyon' olarak niteledikleri bu gelişmelerin Irak'a girmeden önce atılan son adımlar olduğuna da dikkati çekti.

  İşte çiçek’in açıklamasından satır başları:

  Bakanlar kurulu toplantısında Hakkari'deki hain saldırı ile terörle ve teröristlerle mücadele ele alındı.

  Çok boyutlu olduğu düşünüldüğünde silahlı mücadele önce olmak üzere ivedi alınması gereken tedbirler görüşüldü.

  Tedbirlerin niteliği zamanı konusunda tüm kurumlar mutabakat içindedir.

  Silahlı Kuvvetlere verilmesi gereken destek konusunda hükümetimiz tam bir siyasi kararlılığa sahiptir.

  Vatandaşlarımız sakin ve müsterih olmalıdır.

  Kimse Türkiye'nin gücünü ve sabrını zorlamaya yeltenmemeli.

  Kamuoyunun iyi bilmesi gerekir. Dün ve bundan sonra alınacak kararlar konusunda devletin tüm kurumları fikir birliği içindedir.

  Bu aşamada adımlar atılmaya devam etmektedir. Bunların bir kısmı bilinebilecek şeylerdir. Bazıları ise niteliği nedeniyle gizli kalması gereken şeylerdir. Yoksa adım atılmadığı düşünülmesin.

  Tezkereyi dolapta dursun diye çıkarmadık.

  İçinde bulunduğumuz durum bizim bazı gerçekleri söylememizi güçleştirmektedir. O nedenle ben kapsamlı bir açıklama yapamam.

   

  SORU: PKK'NIN ELİNDE ESİR ASKERLER OLDUĞU İDDİALARI İÇİN NE DİYORSUNUZ?

   

  O bölgede mücavir alanlarda operasyonlar devam ediyor. Operasyon sırasında bazı birlikler arasında irtibat eksikliği olabilir.Mücadele sürüyor. İnşallah kısa süre içinde neticeyi alırız.  DIŞ TEMASLAR DEVAM EDİYOR

  Bir sürü dış temasta bulunuluyor. Bir taraftan Başbakanımızın İngiltere gezisi var. Orada İngiltere ve İsrail Başbakanları ile görüşecek.

  Dışişleri Bakanımız Irak'a komşu ülkeleri ziyaret etmeye devam ediyor.

  Ayrıca yarın Irak komşu ülkelerin İçişleri Bakanları toplantısı yapılacak ve orada Türkiye'nin atamaya hazırlandığı adımlar anlatılacak.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı