Gündem Haberleri

  ‘Derin bebek’ler için yasa önerisi

  Nuray BABACAN/ANKARA
  24.09.2005 - 02:17 | Son Güncelleme:

  Eşinin ölümünden sonra dondurulmuş spermiyle hamile kalan ve ‘Derin’ adlı bir kız çocuğu sahibi olan Esin Baytekin’in sorunu, AKP Adana Milletvekili Zeynep Tekin Börü tarafından çözülecek. Börü, Hürriyet’in haberi üzerine harekete geçerek yasa teklifi hazırlamaya başladı.

  Esin Baytekin, eşi Demir Baytekin’in 2003 yılında trafik magandaları tarafından öldürülmesinin ardından, tüp bebek için eşinden daha önce alınan spermlerden yapay döllenme ile çocuk sahibi olmuştu. Derin, babası öldükten 10 ay sonra dünyaya gelmişti. Ancak Medeni Kanun’un 302. maddesindeki ‘babalık’ maddesi nedeniyle Derin’in nüfus cüzdanı alması ve miras hakkından yararlanması sorunu çıktı. Yasada belirtilen 300 gün süre sınırı nedeniyle babasının ölümünden 305 gün sonra doğan Derin’in nüfus cüzdanı sorunu yaşandı.

  300 GÜN KALKACAK

  Haberi Hürriyet’te okuyan AKP Adana Milletvekili Zeynep Börü, derhal harekete geçti. Kanunun 302. maddesinin değiştirilmesi için danışmanlarına talimat verdi. 300 günlük süre kaldırılmasının ve ‘ahlaka aykırı’ gerekçelerle kullanılmasının önlenmesi için yasa teklifi hazırlanacak. Teklifte ‘tarafların rızası, evlilik aktinin bitmemiş olması’ zorunluluğu getirilecek. Bu durumda, ölen eşinden dondurulmuş spermle çocuk sahibi olmak isteyenler, 300 gün sınırına takılmayacak. Bebek, babasına kayıtlı nüfus cüzdanı alabilecek ve miras hakkından yararlanabilecek. Börü, yasa teklifini TBMM açıldıktan sonra başkanlığa verecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı