GeriGündem Derimod'dan 690 gramlık deri ceketler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derimod'dan 690 gramlık deri ceketler

Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, “Derimod 690”ın geliştirilmesini için 2 milyon dolar yatırım yaptıklarını bildirdi.

 Derimod'un, “nano-leather” teknolojisi ile üretilen hafif deri ceketi “Derimod 690”ın tanıtım toplantısında konuşan Zaim, küresel ısınmanın tüm tekstilcilerin gündeminde olduğunu ve artık eskisi kadar sert kışların yaşanmadığını belirterek, kendilerinin de ürünlerini buna uygun olarak hafifletmek istediklerini kaydetti.

Zaim, Derimod Ar-Ge biriminin İtalyan meslektaşlarıyla bir yıl süren çalışmalar sonucunda derinin özgül ağırlığını yüzde 50 azaltmayı başardığını dile getirerek, “Organik tabaklama metotlarıyla deri yüzde 50 hafif hale geldi. Bu, deri sektöründe bir devrimdir. Dünyada da bir devrimdir. Teknoloji ve moda bir araya geliyor” diye konuştu.

Deri ceketlerin ortalama ağırlığının 1-1,5 kilo civarında olduğunu, nano-leather teknolojisi ile üretilen “Derimod 690” ürününün ise 690 gram ağırlığa sahip bulunduğunu vurgulayan Zaim, yakında Prada, Gucci, Armani gibi dünyaca ünlü markaların da “nano-leather” teknolojisi ile üretilen koleksiyonlarını tüketiciye sunacaklarını belirtti.

Zaim, “Yenilik, buluş yoksa, rekabet de yok. Bu nedenle Derimod olarak bu işe büyük bütçe ayırdık. Dünya markalarından önce nano-leather teknolojisini Türk halkına sunduğumuz için gururluyuz” diyerek, bu ürünün geliştirilmesi için 2 milyon dolar yatırım yaptıklarını aktardı.

“YABANCI MARKALAR GELSİN, DERİMOD'UN DEĞERİ ORTAYA ÇIKSIN”

Çin'de üretilen deri ceketlerle nasıl başa çıkacakları konusunda kendisine sorular geldiğini söyleyen Zaim, Derimod olarak fiyat üzerinden değil, kalite üzerinden rekabet yürüttüklerini, son dönemde Uzak Doğu menşeli ürünlerde insan sağlığına aykırı maddeler bulunduğu, deri ceketlerin de sağlığa zararlı azo boya içerdiği yönünde haberler bulunduğunu belirtti.

Zaim, Türk halkının Çin malı deri ceketlere talep göstermeyeceğini ve bu ürünlerin Türkiye'ye ithalatının çok yüksek olmadığını dile getirerek, “Türk halkı deri bakımından şımartılmıştır. Türk halkı yıllardır en kaliteli derileri giymiştir” dedi.

Zaim, yeni ürünün pazar paylarına yüzde 25 katkı sunmasını beklediklerini, ürünlerin fiyatının 400-500 milyon aralığında bulunduğunu belirtti.

Çinli firmaların, bu yeni ürünü taklit etme kapasitesine ilişkin bir soru üzerine Zaim, “Çinliler herşeyi taklit ediyor. 2-3 sene sonra bunu da taklit edeceklerdir ama o zaman biz başka bir noktada olacağız. Derimod'un rakipleri Çinliler değil, gözümüzü Batıya açtık ve onlarla yarışıyoruz. Çinliler'den korkan, fiyat rekabetine girenlerdir. Kalite rekabeti yapanlar Çin'den korkmaz” görüşünü aktardı.

Zaim, yıllık yurt içi satış miktarlarının 100 bin ceket olduğunu, sene sonu ciro beklentilerinin de 60 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu aktardı.

Yurt dışında mağaza açma hedefleri bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine Zaim, şu anda yurt içinde 45 olan mağaza sayılarını bir sene sonra 60'a, 2 sene sonra da 80'e çıkarmayı planladıklarını, bu rakama ulaştıktan sonra da yurt dışında mağaza açmayı düşündüklerini anlattı.

Zaim, 690 gramdan daha düşük ceketlerin yapılma şansı konusunda ise bundan daha hafif olduğunda ceketlerin gömlek gibi olacağına ve soğuktan koruması için belli bir ağırlığa sahip olması gerektiğine işaret ederek, ürünlerin hafifletilmesinde, daha hafif aksesuarlar ve özel kumaştan yapılmış astarların da rol oynadığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle