Gündem Haberleri

  Derebucak'taki orman yangınının nedeni yıldırım düşmesi

  A.A
  09.08.2006 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Konya'nın Derebucak ilçesinde 4 gün önce başlayan ve yaklaşık 10 hektarlık ormanlık alanın yanmasına neden olan yangının, yıldırım düşmesi sonucu çıktığı sanılıyor.

  Derecebucak'ta 5 Ağustosta bir vatandaşın ihbarı üzerine, gözetleme kulelerinden görülmesi mümkün olmayan Üçkuyular mevkisinde orman yangını çıktığı belirlendi.

  Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 3 ekibin karadan müdahale ettiği yangın, Antalya'dan kalkan 2 yangın söndürme helikopterinin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

  Ekipler soğutma çalışmalarını sürdürürken, kaya parçaları arasındaki kurumuş ot ve yaprakların içten içe yanması sonucu, kuvvetli rüzgarın etkisiyle yangın bir gün sonra yeniden başladı. Yangın, ekiplerin karadan ve havadan müdahalesiyle tekrar kontrol altına alındı.

  Yetkililer, yağmur yağmaması durumunda söz konusu bölgedeki kütüklerin, yaklaşık 50 gün boyunca içten içe yanmaya devam edeceğini, bu nedenle ekiplerin yangının yeniden canlanması ihtimaline karşı, bölgeden ayrılmayacağını kaydetti.

  Bölgede inceleme yapan yetkililer, yangının yıldırım düşmesinden kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

  “Bölgede yaptığımız incelemelerde, yıldırım düşen ağaçlara rastladık. Bu da yangının yaklaşık 10 gün önce bölgeye düşen yıldırımla başlayıp, 5 Ağustosta rüzgarın etkisiyle genişlediğini akıllara getiriyor. Ancak, yangının başka nedenlerle de çıkma ihtimali bulunduğu için bölgede incelemelerimiz çok yönlü sürüyor.

  Ayrıca dün, bölgenin 2 kilometre güneyindeki Suluin mevkisinde de küçük çaplı bir yangın çıktı. Ekiplerin zamanında müdahalesiyle kontrol altına alınan bu yangında ise sadece 200 metrekarelik orman zarar gördü. Bu yangın da yıldırım kaynaklı olabilir. Çalışmalarımız devam ediyor.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı