Gündem Haberleri

  Depremzedeye İkitelli'de konut yapılacak

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Depremden bir ay sonra geldiğiniz göreve, korkunç bir iş yüküyle karşılaşmanıza rağmen nasıl adapte oldunuz?

  - 20 yıldır bu dairede çalışıyorum. Hemen her kademesinde çeşitli konumlarda çalıştım. Tanımadığım bir yer değildi. Depremden bir gün sonra Avcılar'da 12 kişilik bir ekibin başı olarak görev aldım. O günden bu yana gece-gündüz çalışıyoruz. Bir işe çok vakit ayırınca açığınızı çabuk kapatıyorsunuz.

  Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nün 10 aylık depremle ilgili çalışmalarını özetler misiniz?

  - İlk iş olarak ön hasar tespit çalışması yapıldı. Sonra kesin hasar tespit. Ardından itirazlar incelendi. En sonunda da hak sahipliği çalışmaları yürütüldü. Şimdi de hak sahibi olanlara kredi dağıtma işini yürütüyoruz. Bu arada yıkılacak derecede ağır hasar gören bazı binaları da yıktırdık.

  Kamu binalarının zarar görmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  - Kamu binalarının hemen hepsi 1998 Deprem Yönetmeliği çıkmadan önce yapılmış. Daha da önemlisi birçoğu eski tekniklerle yapılmış yığma binalar. Bunlar günün gereklerini karşılamadıkları gibi yapısal olarak da dirençlerini kaybetmiş durumda. Şimdi bu binaların tespitiyle uğraşıyoruz.

  Evsiz kalan depremzedelerin merak ettiği kalıcı konutların ne zaman yapılacağı?

  - Küçükçekmece'de İkitelli'de çok güzel bir arazi bulundu. Jeolojik, jeoteknik ve jeofizik etütleri yapıldı. Kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Hukuki süreç tamamlanınca ihaleye açılacak. Konutlar tünel kalıp sistemiyle yapılacağı için çok zaman da almayacak.

  Sayı olarak ne kadar olacak?

  - Ağır ve yıkık konut sayısı 3059. Bunlardan hepsi hak sahibi değil. Çünkü bazılarının ikinci bir sağlam konutu var. Bazıları da kendi evlerini yapmak istedi. Bazısı da başka bir daire satın almak istiyor. Kesin rakam 979 civarında olacak.

  10 Nisan'da yayımlanan Yapı Denetim Kararnamesi'ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

  - Kesinlikle ufku geniş bir sistem. Amaç, yapıları bütün teknik şartnamelere uygun yapmak ve can güvenliğini sağlamak. Çok şiddetli bir depremde tabii ki bina hasar görür. Önemli olan hasarın can alıcı olmaması ve büyük mal kaybına sebep olmamasıdır. Kararname üç aylık bir geçiş süreci öngörüyor.

  Bir yıl kadar inşaat sektörünün duracağı beklentisi var.

  - 10 Temmuz'da yürürlüğe girecek. Ve uygulanacak. İnşaatların durması konusunda ise hüküm açık. 10 Nisan'dan önce müracaatı yapılmış olan parsellerdeki yapılaşmayla ilgili herhangi bir dur talimatı yok.

  Beklenen yönetmelik çıktı

  17 Ağustos depreminden bir ay sonra göreve gelen Bayındırlık ve İskan Müdürü Firdevs Yüksel Türkiye'nin ilk ve tek kadın bayındırlık müdürü. İstanbullu ve İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu olan Yüksel belki de bu nedenle şehrin sorunlarıyla yakından ilgili. İkisi üniversiteye, biri ilkokula giden üç çocuğu olan Yüksel depremi ve İstanbul'u konuştuk.

  İnşaat sektörünün heyecanla beklediği yönetmelik çıktı. 10 Nisan'da yürürlüğe giren Yapı Denetimi Kararnamesi'nin uygulama yönetmeliği Başbakanlığa gönderildi. Yönetmelik, denetim firması kuracak olan uzman mühendis ve mimarlarla, müteahhitlere puanlama ve sicil sistemi getiriyor. Üç yıl içinde üç kez olumsuz sicil raporu alan yapı denetim kuruluşlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulacak. Denetim kuruluşlarının sicili Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca, mimar ve mühendislerinin ilgili meslek odalarınca, müteahhitlerinki ise, kayıtlı oldukları sanayi odalarınca tutulacak. Olumsuz sicil alan müteahhit, mimar ve mühendisler hakkında yasal işlemi ilgili meslek odaları yapacak. Sicil puanı 100 üzerinden değerlendirilecek. 60 puanın altında olan yapı sorumluları olumsuz sicil almış sayılacak. İl ya da İlçe Yapı Denetim Komisyonları tarafından her defasında, olumsuz sicil sebebi belirtilerek yazılı olarak uyarılacak. Üç defa olumsuz sicil alan yapı denetim kuruluşlarının faaliyeti geçici olarak durdurulacak. Müteahhit: Teşkilatının yeterlik derecesi, iyi kalitede malzeme kullanma gayreti, kalifiye işçi kullanma gayreti, inşaat ekipmanı yeterlik ve organizasyon, sözleşme, program ve emirlere riayet ve mevzuata riayet konularında puan alacak. Uzman müh ve mimarlar: Denetleme , fen ve sanat kurallarına uyma gayreti, sözleşme program ve emirlere ve mevzuata riayet konularında puan alacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı