Gündem Haberleri

  Depremin büyüklüğü tartışma yarattı

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Erzurum'da meydana gelen depremin büyüklüğü konusunda Kandilli ve Atatürk Üniversitesi'nin yaptığı farklı ölçümler tartışma yarattı. Kandilli depremin 5.4 büyüklüğünde olduğunu açıklarken Atatürk Üniversitesi 4.4 olduğunu öne sürüyor.

  Erzurum'da gece 00.42'de meydana gelen depremin büyüklüğü konusunda iki ayrı merkezin yaptığı farklı ölçüm tartışma yarattı.  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Erzurum'da meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.4 olarak bildirirken, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi ise büyüklüğün 4.4 olduğunu kaydetti. Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Aydın, Rusya'nın dünyaca ünlü deprem araştırma merkezi Obninsk'in de Erzurum'daki depremi 4.4 büyüklüğünde ölçtüğünü belirtti.  YANILIYORSAM BU İŞİ BIRAKIRIM
    
  Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr.Ali Aydın, Kandilli Rasathanesi'nin ölçümünün yanlış olduğunu ileri sürüyor. Deprem sonrası Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mete Işıkara ile görüştüğünü anlatan Aydın, tartışmaya girmek istemediğini söyledi. Aydın, "Bizim ölçümümüzle Kandilli Rasathanesi'nin açıklaması arasında korkunç bir fark var." dedi.  Basın kuruluşlarının Kandilli Rasathanesi'ni dikkate aldığını ifade eden Aydın, şunları söyledi:
  "Basın-yayın organları maalesef Kandilli Rasathasi'ni kaale alıyorlar. Fakat geçmişte Erzurum'un Şenkaya ilçesinde meydana gelen depremin, bu merkez, Azarbeycan'da meydana geldiğini açıklamıştı. Kandilli Rasathanesi'nin ölçümlerinde, yeterince veri olmaması ve çok şiddetli hissedilmesi nedeniyle bir yanlışlık oldu. Bizim ölçümümüz kesinlikle doğru."  Erzurum'daki depremin, yeryüzüne yakın bir bölgede meydana gelmesinedeniyle şiddetli hissedildiğini belirten Aydın, "Yeryüzüne yakın bu tür depremler çok şiddetli hissedilir" dedi.  "Deprem dünyanın her yerinde aynı ölçülür" diye konuşan Aydın, Türkiye'ye çok yakın olan Azarbeycan, Rusya ve İran'da bulunan deprem araştırma merkezlerinin yaptıkları ölçümlerin de kendilerinin yaptıkları ölçümlerle örtüştüğünü söyledi.  Aydın, 5.4 şiddetinde bir depremin, meydana geldiği bölgede daha fazla hasar meydana getirebileceğini kaydederek, ''Eğer deprem Kandilli Rasathanesi'nin dediği gibi 5.4 büyüklüğünde olsaydı meydana gelen hasar çok daha fazla olmalıydı. Eğer ölçümümüz yanlış ise ben bu işi bırakırım" diye konuştu.
    
  RUSYA DA 4.4 ÖLÇTÜ
    
  Aydın, Rusya'nın dünyaca ünlü deprem araştırma merkezi Obninski'nin de Erzurum'daki depremi 4.4 büyüklüğünde ölçtüğünü ifade etti.  İnternette yeralan http:/www.wdcb.rrsi.ru/obninski adresiyle ulaşılabilen sitede Erzurum'da meydana gelen depremle ilgili bilgiler yer aldığını kaydeden Aydın, Obninski Deprem Araştırma Merkezi'nin yaptığı ölçümlerde depremin koordinatları, saati, derinliği ile ilgilibilgilerin yer aldığını bildirdi. Aydın, ölçümlerde depremin büyüklüğünün 4.4 olduğunun da kaydedildiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı