Gündem Haberleri

  Depreme en duyarlı hayvan belirlenecek

  Ayda KAYAR / İSTANBUL
  21.12.2001 - 01:48 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 4 değişik noktada 300 köpek ile tavşan ve horozların deprem öncesi davranışlarını bilgisayar kayıtlarıyla inceleyecek. Projeyle depreme en duyarlı hayvan tespit edilecek.

  Fakülte öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Dodurka, kentin çeşitli yerlerinde kurulacak gözlem noktaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden hayvan barınaklarındaki köpekleri gözlemlemek konusunda yardım istediklerini söyledi. Projeye göre istasyonlar, depremde salınım büyüklüğü fazla olduğu tahmin edilen Kemerburgaz'da, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Tekirdağ Çukuru'na uzanan ve küçük depremciklerin devam ettiği kolun başlangıç kısmına yakın olan Büyükçekmece'de, radon gazı çıkan Çatalca bölgesinde kurulacak. 3 istasyonda, 300'e yakın köpeğin davranışlarının sürekli bilgisayara kayıt edileceğini anlatan Doç. Dr. Dodurka, 4'üncü nokta olarak da Veteriner Fakültesinde tavşan ve horozların gözleneceğini anlattı.

  Doç. Dr. Dodurka, horozların depreme çok yakın saatlerde tepki verdikleri için seçildiklerini söyledi. Değişik istasyonlarda gözlenen garip davranışlar ön değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra Deprem Koordinasyon Merkezine bilgi verileceğini belirten Doç. Dr. Dodurka, şunları anlattı:

  ‘‘Rasathaneden düşük şiddetli olsa da oluşan tüm depremler ve zamanlari öğrenilecek. Bu zamandan, bir hafta geriye gidilerek köpeklerdeki normal dışı davranışlar seyredilecek. Hayvanların gösterdiği davranışlar puantaj sistemiyle değerlendirilecek ve depremle ne derecede bir korelasyon gösterdiği yani depremi haber verme açısından güvenilirliği saptanacak.’’

  Doç. Dr. Dodurka, projenin ikinci amacının hayvanlar arasında depreme duyarlılık açısından oluşan farkları incelemek olduğunu söyledi. Bazı hayvanların depreme tepki vermesine rağmen bazılarının kayıtsız kaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Dodurka, gözlemler sonucu duyarlılığı en yüksek olan hayvanların çiftleştirileceğini, yani duyarlılık açısından ‘‘suni seleksiyon’’ uygulanacağını anlattı. Doç. Dr. Dodurka, alınacak yavrular arasında da en duyarlı hayvanları da seçerek ‘‘depreme karşı duyarlılığı en yüksek olan hayvanlar’’ı elde etmeye çalışacaklarını söyledi.

  Tarihte örneği çok

  Hayvanların deprem duyarlılığına yönelik il örneğe tarihçi Diodorus Siculus veriyor. Siculus, milattan önce 373 yılında Yunanistan'daki Helice Depremi sırasında bir liman kenti olan Korint sular altında kalmadan 5 gün önce fare, yılan ve gelinciklerin kenti terk ettiklerini anlatıyor.

  1755 Lizbon, 1960 Fas, 1963 Üsküp, 1971 Izu-Ohshima, 1975 Çin, 1977 İtalya, 1978 İran-Tabas, 1989 Santa Cruz, 1995 Kobe, depremlerinde de hayvanlarda deprem oluşmadan birkaç gün evvelinde başlayan garip hareketler kaydediliyor. İzmit ve Adapazarı depremlerinde de binlerce kişi, hayvanların bu hareketlerine şahit oldular.

  Deprem öncesi hayvanların hareketlerini gözleyenler, özellikle köpeklerin nedensiz ve uzun süre, bazıları değişik frekansta olmak üzere havladıklarını, huzursuz olup, köşelere saklandıklarını anlatıyorlar. Kedilerde de benzeri hareketlere rastlanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı