Gündem Haberleri

  Depremde ulaşım havayoluyla yapılacak

  Hürriyet Haber
  28.01.2006 - 20:45 | Son Güncelleme:

  Vakfı'nca, İstanbul Sanayi Odası Meclis Salonu'nda ”İstanbul'da Deprem: Hazır Mıyız” başlıklı panel düzenlendi.

  Panelde konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nde Kocaeli'de Vali Yardımcısı olarak bulunduğunu ve o zamanki eksiklikleri görerek İstanbul'daki çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

  Karahasanoğlu, deprem sırasında en büyük sıkıntının iletişim eksikliği olduğunu belirterek, “Afetlerde öncelik iletişimin sağlanmasıdır. (İstanbul depreme hazırdır) diyemeyiz, ama bu yolda çok büyük mesafeler kat edildi” diye konuştu.
  İstanbul afet acil yardım planlarını güncelleştirdiklerini anlatan Karahasanoğlu, şöyle konuştu:

  “İstanbul'da normalde ulaşım sıkıntısı var. Kara ulaşımının depremde yapılacağını düşünmüyorum. Depremde ulaşımı havayolu üzerine planladık. Türk Silahlı Kuvvetleri ile işbirliği yaptık. Kentte şu anda 73 helikopter pisti mevcut. İstanbul'daki mevcut helikopterlerin hepsine tebligat çıkartıyoruz. Helikopter pistlerine ilave olarak, bu özelliğe sahip 175 alan tespit ettik. Pilotlara bu pistlerin koordinatları verilecek.”

  “AFET FM”

  Karahasanoğlu, Marmara Depremi'nde en çabuk organize olanların sağlıkçılar olduğuna dikkati çekerek, “Çünkü, 24 saat esasına göre çalışıyorlar. İstanbul'dan ağır yaralıları hem deniz hem hava yoluyla il dışına çıkarmak için planlarımızı yaptık” dedi.

  Deprem sonrası haberleşmenin önemine işaret eden Karahasanoğlu, ”Afet FM” radyosunun kurulması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

  Karahasanoğlu, ilde, 32 ilçede kurulması planlanan çadır kentler için 309 alan belirlediklerini, ayrıca futbol sahalarının da bu alanlara dahil edilebileceğini bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı