Gündem Haberleri

  Depremde kaybolan çocuklar radyodan aranacak

  Hürriyet Haber
  21.07.2001 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Marmara depreminin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, deprem sonrası enkazdan yaralı olarak çıkarılan ve bir daha hiç görülmeyen veya cesedine ulaşılamayan çocukları, İzmit'teki Kayıp Sevgiler Depremzede Çocuklara Yardım Derneği, kuracağı radyo aracılığıyla aramayı sürdürecek.

  Depremde yetim veya öksüz kalmış veya sağlık problemi olan çocuklara imkanlar dahilinde yardım etmeye çalışan dernek, sadece çocuklara yönelik yayın yapmak ve kayıpların bulunmasına yardımcı olmak amacıyla radyo kanalı kurmayı planlıyor.Dernek Genel Başkanı Ali Kundakçı, depremden sonra çeşitli nedenlerle kaybolan yaklaşık 150 çocuk olduğunu ifade ederek, bazı ailelerin çocuklarını aramaya devam ettiğini, bazılarının da umudunu kestiklerini söyledi.Dernek olarak bu ailelere yardım edebilmek için radyo istasyonu kurmayı planladıklarını anlatan Kundakçı, şunları söyledi:

  ''Bugüne kadar yerel ve ulusal basından yararlanarak kayıp çocukların bulunması için mücadele ettik ve edeceğiz. Bu mücadeleyi gündemden düşürmemek için çaba harcıyoruz. Radyo kurarak daha geniş kitlelere sesimizi duyurmak istiyoruz. Kuracağımız radyo kanalında sadece çocuklara yönelik programlar, söyleşiler, haberler olacak. Kayıp çocuk aileleriyle canlı yayın veya telefon bağlantıları yapılacak. Aileler birbiriyle tanışacak, birbirinin dertlerine ortak olacak. Kayıplarla ilgili en küçük bir haber değerlendirilecek. Yapılan ihbarlar radyoda yayımlanacak.''

  ÇOCUĞUN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE KATKI

  Kundakçı, radyoda, depremzede çocukların her türlü sağlık, eğitim ve ekonomik sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak programların da yeralacağını ifade ederek şöyle konuştu:

  ''Kayıp çocukların yanı sıra deprem sonrası sağlık problemi olan, tedaviye ihtiyaç duyan çocukları da gündemde tutarak ilgililerin dikkatini çekeceğiz. Programda alanında uzman kişiler, dinleyicilerin sorularını yanıtlayacak, önerilerde bulunacak. Sağlık sorunu olan çocukların tedavileri için radyo aracılığıyla kampanyalar düzenlenecek ve maddi ve manevi katkı yaratılacak.''Yetim veya öksüz kalmış çocukların yeni yaşamlarını da gündeme getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Kundakçı, şunları söyledi:

  ''Deprem sonrası yakın akrabaları veya devlet yurtlarında yeni hayat kuran çocukların yaşamlarının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu çocukların nasıl yaşadıklarını, neler yaptıklarını, yeni aileleriyle veya ailenin diğer bireyleriyle olan ilişkilerini irdeleyeceğiz. Yaşamlarından kesitler vereceğiz. Herhangi bir olumsuzluk karşısında devletin ilgili kurumuna bilgi verip sorunu çözmeye çalışacağız. Bunun yanı sıra deprem sonrası ekonomik sıkıntıya giren ailelerin çalışmak zorunda bırakılan çocuklarıyla veya sokakta çalışan çocuklarla ilgili programlar hazırlayıp depremzede çocukları sürekli gündemde tutacağız.''

  Kundakçı, radyo kanalının adının henüz belirlenmediğini, radyonun ilk aşamada Kocaeli ve çevre iller, daha sonra da Marmara bölgesinden dinlenebilmesinin sağlanacağını sözlerine ekledi.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı