Gündem Haberleri

  Deprem yetimleri ilgi bekliyor

  Hürriyet Haber
  15.07.2001 - 14:57 | Son Güncelleme:

  Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde, Marmara depreminde anne ve babasını kaybeden 4 kardeş, hayırsever vatandaş yardımlarıyla yaşamını sürdürüyor. 

  16 yaşındaki Meryem Erdal, Kuzey Mahallesi'nde yıkılan evlerinin enkazında anneleri Fatma, babaları Uslu, babaanneleri Şerife, kardeşleri Nilay ve Meral'i kaybettiklerini anlattı. O günden beri hayırseverlerin yardımı ile yaşadıklarını belirten Erdal, ''Bu daha fazla gidemez. Devletin bize sahip çıkmasını bekliyoruz'' dedi. 

  Yıkılan binalar hisseli olduğu için hak sahibi olamadıklarını da ifade eden Erdal, şöyle konuştu:

  ''Yıkılan 5 katlı binamız hisseliydi ve tapusu da dedemin üzerineydi. O hak sahibi oldu, biz olamadık. Dedem bize sahip çıkmayınca, 7 yıl önce ölen amcamın eşi Kezban yengemin yanına sığındık. Yengem, 2 çocuğu ve biz bir barakada yaşıyoruz. Tek gelirimiz, yengemin çalıştığı lokantadan aldığı ücret. Ben Tüpraş 50 Yıl Lisesi'nde, kardeşlerim ise ilköğretim okulunda okuyor. Annemi ve babamı çok özlüyoruz. Bize öğretmenlerimiz sahip çıkıyor, ama bu yeterli değil. Devlet sahip çıkarsa daha iyi olacaktır.''

  Yenge Kezban Erdal da, hem yeğenlerine, hem de kendi çocuklarına annelik ve babalık yapmaya çalıştığını belirterek, ''Yaklaşık 100 milyon lira maaş alıyorum. Eğer devlet sahip çıkmazsa, bu hurdalıkta daha da zor koşullarda yaşamaya devam edeceğiz'' dedi.

  Kezban Erdal, çocukları ile eşinin yeğenleri Meryem, Fazilet (13), Şerife (11) ve Ahmet'in (9) insanca yaşaması için hayırsever vatandaşların yardımlarını ve devletin desteğini beklediklerini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı