Gündem Haberleri

  Deprem suçları zaman aşımına uğradı

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 10:58 | Son Güncelleme:

  Marmara depreminde, ölüm olaylarının meydana geldiği binaların sorumluları hakkında açılan 1640 davadan 110'u zaman aşımından dolayı düşerken, yaklaşık 350 sanık hakkında beraat kararı verildi.


  Cumhuriyet savcılarının depremden sonra yaptığı soruşturmaların ardından, Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 810, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de 830 dava açıldı.


  Yaklaşık 1.5 yıldır devam eden yargı sürecinde, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davalardan 110'u, zaman aşımı gerekçesiyle düştü. Yıkılan binalarda bir veya birden çok kişinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle bu davalarda yargılanan ve haklarında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenilen yaklaşık 350 sanık, binaların depremden 5 yıl önce teslim edildiği göz önünde tutularak beraat etti.


  KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA DAVA AÇILIYOR


  Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 810 davanın görülmesine ise devam ediliyor. Bu arada, cumhuriyet savcılıkları'nca yıkılan binalarda ihmali görülen ve İçişleri Bakanlığı'nca yargılanmaları için izin verilen belediye başkanları, imar, fen işleri müdürleri ile encümen üyeleri hakkında da dava açılmaya başlandı.


  Kamu görevlileriyle ilgili olarak, ilk dava, Gölcük'e bağlı İhsaniye Belediye Başkanı Ahmet Levent ve sorumlu müdürler hakkında açıldı ve bu davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı