GeriGündem 'Deprem konutu yolsuzluğu'na hapis istemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Deprem konutu yolsuzluğu'na hapis istemi

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Kocaeli'nde 1999 depremi sonrasında İller Bankası'nca yaptırılan kalıcı konutların altyapı işlerinde, “yolsuzluk” yaptıkları iddiasıyla 11 şirketin 18 yetkilisi hakkında 19 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle dava açtı.

Edinilen bilgiye göre, Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Ö. Ahmet Yılmaz'ın ağır ceza mahkemesine açtığı davanın iddianamesinde, İller Bankası'nca Kocaeli'nde yaptırılan kalıcı konutların inşaat işlerini yürüten müteahhitlik şirketlerinin usulsüzlük yaptıkları öne sürüldü.
  
Şirketlerin, kazı artığı malzemeleri kesin depolara taşımadıkları halde, taşımış gibi göstererek devleti dolandırdıkları ileri sürülen iddianamede, bu yolla devletin, Bekirpaşa 1. kısım kalıcı konutları alt yapı inşaatlarında 335 milyar lira, Bekirpaşa 2. kısım konutlarında 365 milyar lira, Bekirpaşa 3. kısım konutlarında 843 milyar lira, Bekirpaşa 4. kısım konutlarında 184 milyar lira ve Bekirpaşa 5. kısım konutlarında 121 milyar lira zarara uğratıldığı kaydedildi.
  
İddianamede, devletin, kazı artığı malzemenin taşınmaması nedeniyle, Köseköy konutlarındaki 123 milyar lira, Uzunçiftlik inşaatlarında 86 milyar lira, Yuvacık 1 ve 2. kısım inşaatlarında 418 milyar lira zarara uğratıldığı belirtilerek, Yuvacık-Döngel konutlarının kazı artığı malzemelerinin marina bölgesine dökülmediği halde devletten para alındığı bildirildi.
  
"YAPILMAMIŞ İŞ YAPILMIŞ GİBİ GÖSTERİLDİ"

İddianamede, “Yapılmamış olan tüm bu işler, düzenlenen belgelerle yapılmış gibi göstermiş, bu şekilde çok sayıda evrak tanzim edilmiştir. Hile ve desise yolu ile devlet çok büyük meblağlarda dolandırılmıştır” denilerek, konuya ilişkin olay yeri fotoğrafları ile Afet İşleri Genel Müdürlüğü raporları dosyaya konulduğu belirtildi.
  
Suç tarihleri olarak 2000 ve 2002 yılları gösterilirken, zamanaşımı süresi kısalığı nedeniyle sanıkların savunmaları alınmadan dava açıldığı ifade edilen iddianamede, ihmali olan kamu görevlileri hakkında ayrıca soruşturma açıldığı kaydedildi.
  
İddianamede, Hedef, STY,  Taşyapı, Ahsel, Hakem, Erdinç, Siral, Çizgi, Tuna, Doruk ve İpek şirketlerinin yetkili ve sorumluları olan 18 kişi hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun “kamu kurumu dolandırma” hükmünü içeren 504/7 ve “ceza artırımını” öngören 522, “sahte evrak düzenleme” fiilini içeren 342/1 ve “suçun birden fazla işlenmesinde ceza artırımını” öngören 80. maddeleri uyarınca, 6'şar yıldan 19 yıl 6'ar aya kadar hapis istendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle