GeriGündem Deprem konutları ile ilgili suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deprem konutları ile ilgili suç duyurusu

CHP Bingöl İl Başkanı Mustafa Kurban, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar hakkında, Bingöl'deki deprem konutlarından haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Bingöl Adliyesi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Kurban, 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl'de meydana gelen depremin ardından TOKİ'nin, Uydukent ve Kaleönü mahallelerinde bin 536 adet konut yaptırdığını ve bir konutun maliyetinin 38 bin YTL olduğunu savundu.

Aynı alanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de 480 konut yaptırdığını belirten Kurban, bu konutların maliyetinin ise 30 bin YTL olduğunu öne sürdü.

Kurban, nitelikte olduğunu ileri sürdüğü konutların maliyet farkının birim başına 8 bin YTL, bin 536 konut için ise 12 milyon 288 bin YTL olduğunu savundu.

Depremzedelerin trilyonlarca lira zarar uğratıldığını iddia eden Kurban, bu nedenle eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve konuyla ilgili elde edilen belgeleri Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim ettiğini söyledi.

Kurban, konunun takip edilmesi için AK Parti Bingöl İl Başkanı Avukat Yusuf Coşkun'a da teklifte bulunduklarını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle