Gündem Haberleri

  Deprem kontrolü için ABD'ye viyadük numunesi gidecek

  Ayda KAYAR / İSTANBUL
  24.07.2001 - 01:56 | Son Güncelleme:

  ABD'nin San Diego'daki California Üniversitesi bünyesindeki ‘Charles Lee Powell’ yapı araştırmaları laboratuvarı, Türkiye'deki deprem açısından hassas viyadük ve köprüleri kontroldan geçirecek. Bu amaçla, bu köprü ve viyadüklerin yapımında kullanılan malzeme örnekleri ABD'ye gönderilecek.

  Bayındırlık Bakanı Koray Aydın, Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ve İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Karataş, bir süre önce ABD ziyaretlerinde laboratuvarı gezdi ve yöneticisi olan son 50 yılın en iyi 10 mühendisi arasındaki Alman asıllı ABD'li Prof. Dr. Frieder Seible'dan bilgi aldı. Prof. Dr. Alp, laboratuvarın, binaların tamamını birebir inceleyebilecek teknolojiye sahip olduğunu belirterek, şunları anlattı:

  ‘‘ABD'de karayolları başta olmak üzere birçok yapı bu laboratuvara emanet edilmiş. Bu laboratuvara, binalarda deprem kontrollerinin Mekke'si diyebiliriz. Türkiye'de de başta Bolu'daki viyadük olmak üzere deprem açısıdan hassas olan viyadük ve köprüler, Charles Lee Powell Laboratuvarı'nda incelenecek. Bunların inşasında kullanılan parçalar uzmanlar tarafından ABD'ye götürülecek ve değişik açılardan gelebilecek depremler karşısında nasıl hareket edecekleri belirlenecek. Kaç büyüklüğünde depreme dayanacakları bilinecek.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı