Gündem Haberleri

  Deprem iddiasında bulunan profesöre suç duyurusu

  Yüksel MENEKŞE/TOKAT, (DHA)
  18.02.2006 - 16:50 | Son Güncelleme:

  TOKAT’da 3-10 Nisan 2006 tarihleri arasında büyük şiddette deprem olacağı iddiasında bulunan Prof.Dr. Mustafa Yıldırım hakkında, Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem vatandaşları paniğe sürüklediği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu ve tazminat davası açtı.

  Erdem, “İddianın bilimsel bir dayanağı olmadığını bildiğim için ben rahatım fakat benim ailem dahi korku içerisinde. Vatandaşlar panik yaşıyor, bu söylenti emlak tacirlerini harekete geçirebilir. Bölgeyi terk etmeyi düşünenler var” dedi.
  Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Metal Eğitimi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mustafa Yıldırım, Tokat Valiliği’ne gönderdiği 27 Aralık 2005 tarihli noter tastikli mektubunda 29 Mart 2006 tarhinde yaşanacak güneş tutulmasının ardından, 3-10 nisan tarihleri arasında Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde merkez üssü Niksar ilçesi olan 7.2 büyüklüğünde deprem yaşanacağı iddiasında bulunmuştu. Bu iddia üzerine bölgede yaşayan vatandaşların tedirginliği artarken, yöneticiler ise bunun söylentiden ibaret olduğunu vatandaşlara anlatmaya çalışıyor. Kandilli Rasathanesi’nden konu hakkında bilgi isteyen Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem, rasathanenin gönderdiği “Deprem söylentisinin bilimsel bir dayanağı yoktur” yazısını çoğaltarak vatandaşlara dağıtıyor.

  İnsanların asılsız iddialarla paniğe sürüklendirildiğini söyleyen Erdem, deprem iddiasını ortaya atan Prof.Dr. Mustafa Yıldırım hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu ve sembolik olarak 1 YTL’lik tazminat davası açtı. Deprem iddiasının vatandaşta büyük paniğe yol açtığını bu nedenle bölgeyi terk etmeyi düşünen vatandaşların olduğunu belirten MHP’li Belediye Başkanı Erdem, “İnsanları gece yatağında yatmaz eden bir profesörü anlamanın mümkünü yok. İnsanlar tedirgin, hem burada yaşayan insanlar, hem burada yakınları bulunan insanlar panik içerisinde. Türkiye’de birileri çıkıp bunlara Allah rızası için dur demiyor. Bilim dışı açıklama yapan kişiler bunu rant elde etmek için mi yapıyorlar, başka sebepleri mi vardır bunlar araştırılsın. Gece evlerimizde yatamaz olduk. Yatarken ani bir dönsem eşim deprem oldu sanıyor. Herhangi ufak bir sarsıntı deprem paniği yaşatıyor. Bölgeyi terk etmek isteyen insanlar var. Vatandaşların bu huzursuzluktan bir an önce kurtulması lazım. Bu insanlara fırsat verilmemesi lazım. İsimlerini başka yerde duyursunlar. Profesör Mustafa Yıldırım insanları uykusuz ve tedirgin etmek yerine, gelsin burada insanları deprem konusunda bilinçlendirsin. Biz deprem kuşağındayız, bizim her zaman bu yönde çalışmalarımız var” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı