Gündem Haberleri

  Deprem bölgesinde kar altında bayram namazı

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 13:06 | Son Güncelleme:

  Bolu`da depremzedeler, Ramazan Bayramı`na karla uyanırken, bayram namazlarını depremden sonra onarılan camilerde kıldılar. Camilerde yer kalmayınca, yüzlerce depremzede, namazını kar yağışı altında cami önünde kılmak zorunda kaldı. 

  Bolu`da 12 Kasım depreminden sonra kurulan 3 bin 903 prefabrik konut ve konteynırda yaşayan 10 binin üzerinde depremzede, bayrama karaltında girdi. Bayram namazı için camilere erken giden depremzedeler, içeriye girerken, daha sonra gelenler ise yoğun kara aldırış etmeden, cami önünde saf tuttu.

  Depremzedeler, camiden çıktıktan sonra prefabrik evlerinin önündeki karları temizleyip, komşularıyla bayramlaştı.

  DEPREM BÖLGESİNDE BAYRAM ZİYARETLERİ

  Marmara depreminin üzerinden yaklaşık 2.5 yıl geçmesine rağmen, Gölcük`teki depremzedeler, kaybettikleri yakınlarını dua ederek gözyaşlarıyla andı.

  Ramazan Bayramı`nın ilk gününde Saraylı Köyü`ndeki Deprem Şehitliği`ni ziyaret eden depremzedeler, kaybettikleri yakınları için dua etti.

  Mezar üzerindeki otları temizledikten sonra dua eden Birsen İnceoğlu, Trabzon`dan, Gölcük`teki bir düğüne geldiği sırada deprem felaketine yakalandığını söyledi.

  Depremde eşi Osman ile 3 yaşındaki oğlu Emre`yi kaybettiğini gözyaşlarını tutamayarak anlatan İnceoğlu, ``Felaketin üzerinden 2.5 yıl geçti. Onları geri getirmek, unutmak mümkün mü?`` dedi. İnceoğlu, şunları kaydetti:

  ``O korkunç felaket bizim için düğün değil tam bir yıkım oldu. 10 yıllık eşimi ve çocuğumu kaybettim. Trabzon`da oturduğumuz için onlarısenede bir kez ziyaret edebiliyorum. Onları, buradaki eşimin ablasına emanet ederek geriye dönüyorum.``

  BURSALILARA, BAYRAMDA KAR SÜRPRİZİ
     
  Bursalılar, Ramazan Bayramı`nın ilk gününü karla karşıladı. Bursa`da sabaha karşı başlayan yağış sonucu, kent merkezinde kar kalınlığı 5 santimetreye ulaşırken, Bursalılar da bayramın ilk sabahına beyaz bir örtüyle uyandı.

  Sürücülerin hazırlıksız yakalanması sonucu ulaşımda zaman zaman aksamaların yaşandığı Bursa`da, buzlanmaya karşı, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Karayolları ekipleri de şehirlerarası yolların trafiğe açık kalabilmesi için mücadele ediyor.

  BAŞBAKAN ECEVİT, GAZETECİLERLE BAYRAMLAŞTI  
     
  Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık`ta, gazetecilerle bayramlaştı. Ecevit, Başbakanlık Merkez Binası`na gelişinde, kendisini izleyen gazetecilerle tek tek tokalaştı, bayramlarını kutladı.

  Bayramın ilk günü olmasına rağmen hemen hemen tüm gazetecilerin çalıştığını belirten Ecevit, ``Ancak, böyle soğukta beklemenizden üzüntü duyuyorum`` dedi.

  BAHÇELİ, TÜRKEŞ`İN MEZARINI ZİYARET ETTİ

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ramazan Bayramı namazını Gazi Merkez Camii`nde kıldı. Devlet Bahçeli daha sonra, MHP`nin eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş`in mezarını ziyaret etti. Türkeş`in mezarına kırmızı karanfiller bırakarak, dua okuyan Bahçeli, gazetecilerin, bayram mesajını sormaları üzerine, vatandaşların, Ramazan Bayramı`nı kutladı.

  YILMAZ, NAMAZINI BEYKOZ'DA KILDI

  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, bayram namazını Beykoz`daki Kavacık Havuzbaşı Merkez Camii`nde kıldı.

  Camiye saat 08.05`te gelen Yılmaz`ı, ANAP İstanbul İl Başkanı İbrahim Taşkın ve bir grup partili karşıladı.

  TBMM BAŞKANVEKİLİ YALOVA, AYDINLILARLA BAYRAMLAŞTI
     
  TBMM Başkanvekili Yüksel Yalova, Aydın`daki bayramlaşma törenine katıldı.

  Yalova, Aydın Polisevi`ndeki törende, vatandaşlarla tek tek bayramlaşarak, Ramazan Bayramı`nın Aydınlılar`a ve tüm ülkeye mutluluk getirmesini diledi.

  AK PARTİ GENEL BAŞKANI ERDOĞAN, İSTANBUL`DA

  AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Altunizade`deki Marmara Üniversitesi (MÜ) İlahiyat Fakültesi Vakfı Camii`nde kıldı.

  Erdoğan, namazın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk milletinin ve tüm İslam aleminin bayramını kutlayarak, ``Bayramı ekonomik, siyasi ve sosyal krizin yaşandığı  bir dönemde geçiriyoruz. Temennimiz bu Ramazan Bayramı, krizlerin atlatılmasına vesile olan bir bayram olur`` dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı