GeriGündem Depo Müze’deki objeleri Çankaya’ya verebiliriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Depo Müze’deki objeleri Çankaya’ya verebiliriz

Depo Müze’deki objeleri Çankaya’ya verebiliriz
refid:9030058 ilişkili resim dosyası

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün Dolmabahçe Sarayı içindeki Depo Müze’de bulunan Osmanlı dönemine ait bazı objeleri TBMM Başkanlığı’ndan istettiğini doğruladı.

Toptan, dün CNN Türk’te bir soru üzerine şunları söyledi: "Düşünce bazında var; ama somut olarak gönderilmesine karar verdiğimiz bir obje yok. Talep olursa, Başkanlık Divanı’na götürürüz. Verilen o karara göre hareket ederiz. Sergilenenlerin verilmesi söz konusu olmaz. Depo Müze’mizde bulunan, teşhir edilmeyen objeler olursa, onların verilmesinde, bunların Çankaya Köşkü’nde özellikle de yabancıların görmesini teminde bir sakınca görmem."

Hayrünnisa Hanım’ın, fotoğraflarını çektirdiği objelerin Depo Müze’de sergilendiği öğrenildi. Dolmabahçe Sarayı içinde Depo Müze olarak adlandırılan ve padişahlarla saray halkının günlük kullanımındaki objelerin sergilendiği bu bölüm, Dolmabahçe Sarayı’ndaki diğer bölümler gibi pazartesi günleri hariç olmak üzere 2 YTL karşılığında vatandaşlarca gezilebiliyor. Bu nedenle Toptan’ın sergilenmekte olan eserlerin verilmeyeceği yönündeki sözleri bu bölümdeki eserleri de kapsıyor. Ancak, Dolmabahçe Sarayı’nın henüz halka açık olmayan bölümlerinde saklanan eserlerin talebi halinde verilebilmesi sözkonusu. Bunun için TBMM Başkanlık Divanı’nın karar alması gerekiyor. Hayrünnisa Hanım’ın, Dolmabahçe Sarayı’nda, beğenerek Çankaya Köşkü’ne istettiği eserler arasında halı, soba, koltuk takımı, tek kişilik yatar-kalkar koltuk, avize, sehpa da bulunuyor. Uzmanlar, bu objelerden soba dışındakilerin Köşk’te günlük kullanım için istenmiş olabileceğini belirttiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle