Gündem Haberleri

  DEP davasından karar çıkmadı

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 17:15 | Son Güncelleme:

  Mahkeme heyeti dosyayı incelemek amacıyla kararı 21 Nisan'a erteledi. Davayı izleyen AP Eşbaşkanı Joost Lagendijk, mahkeme süreci boyunca Türkiye'nin kendi kalesine gol attığını fakat maçın henüz bitmediğini söyledi.

  DEP davasının karar duruşması, savunma ile mahkeme heyeti arasında yaşanan sert tartışmaların ardından 21 Nisan'a ertelendi. Mahkeme heyeti, ertelemeye gerekçe olarak dosyayı yeniden inceleyeceğini bildirdi. Mahkeme tahliye taleplerini bir kez daha reddetti.

  Duruşmayı izleyen AP Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk erteleme kararının ardından yaptığı açıklamada Türkiye'nin mahkeme süreci boyunca kendi kalesine sürekli gol attığını belirterek "Fakat maç henüz bitmedi" dedi.

  Lagendijk, mahkemeden 1994 yılında verilen ve AİHM'den dönen kararın aynısının çıkması halinde Türkiye'nin bunun bir istisna olduğunu kanıtlamak zorunda kalacağını ifade etti. Mahkemeden Türkiye'nin son aylarda gerçekleştirdiği reformları yansıtan bir karar çıkmasını umduklarını söyleyen Lagendijk, yeniden yargılama sürecinin adil olmadığı yönündeki görüşe katıldıklarını kaydetti.

  Lagendijk, savcının yargılamayı 1994'teki davanın bir kopyası olarak değerlendirdiğini, beklentinin ise bunun tam tersi olduğunu söyledi.

  DGM'LER KALDIRILSIN

  DGM'lerin kaldırılması gerektiğini savunan Lagendijk şöyle konuştu:

  "Umud ediyorum ki Hükümet Nisan'daki duruşmaya kadar parlamentoya DGM'lerin kaldırılması yönünde bir tasarı sunacak ve o tarihe kadar DGM'ler kaldırılacak."

  Lagendijk bir soru üzerine, 1994'teki ile aynı kararın çıkacağını düşünmek bile istemediğini belirterek "Bu sonuç hakkında herhangi bir görüş belirtmek istemiyorum. Eğer aynı sonuç çıkacaksa bu iyi bir yargılama olmadığı anlamına gelecek.

  Eğer nisan sonunda verilecek karar bir önceki ile aynı olursa bu Türkiyenin aleyhine olacaktır. Karşı çevreler bu kararı suistimal edeceklerdir ve Türkiye aleyhine propaganda yapacaklardır."

  Kararın bu yönde olması halinde Türkiye'nin bunun bir istisna olduğunu kanıtlamak zorunda kalacağını söyleyen Lagendijk şunları söyledi:

  "O zaman hükümetin yapacağı bir şey vardır. Leyla Zana davası bir istisnadır diyeceklerdir ve diğer alanlardaki ilerlemeleri göstermeleri gerekiyor."

  Lagendijk bir futbol hastası olduğunu belirterek, dava ile ilgili olarak "Benim gördüğüm türkiye kendi kalesine gol atmıştır hep, ama maç bitmemiştir" dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı