Gündem Haberleri

  Denktaş'a destek mitingi

  Hürriyet Haber
  18.04.2004 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Atatürkçü Düşünce Derneği'nin öncülüğünde düzenlenen ''Kıbrıs'ta Referanduma Hayır'' mitingine katılmak üzere çeşitli noktalardan gelip Ankara Garı'nda buluşan gruplar, Talatpaşa Bulvarı üzerinden, mitingin yapılacağı Abdi İpekçi Parkı'na yürüyüşe geçti.

  Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, üniversite öğrencileri ve vatandaşların destek verdiği yürüyüşte, gruptakilerin, ''Gençlik Vatan Savunmasına'', ''Milli Güvenlik Referanduma Sunulamaz'', ''Kıbrıs'ı Veren Türkiye'yi de Verir'', ''Referanduma Hayır, Referandumda Hayır'', ''Referandumda Hayır, Evet'de Zulüm Var'' pankartları taşıdıkları görüldü.

  Grup, ''Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi'', ''ABD, Kıbrıs'tan Elini Çek'', ''Ya İstiklal
  Ya Ölüm'', ''Tam Bağımsız Türkiye'' sloganları attı.

  “PLANIN KABUL EDİLMESİ ESEF VERİCİ”

  Sıhhiye Meydanı'ndaki miting, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İlk konuşmayı yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, Türkiye'nin AB'ye girebilmesi uğruna Kıbrıs'ta garantörlüğünün sekteye uğratıldığını öne sürdü.

  “Türkiye'nin bu planı kabul etmesi esef vericidir” diyen Kazancı, Annan Planı'nı Sevr'e benzetti.

  Daha sonra KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın miting için gönderdiği mesajı katılımcılara okudu.  

  “EGEMENLİK, ATATÜRK'TEN KALAN EN KUTSAL DEĞER      

  Denktaş, mesajında, Kıbrıs davasının Türkiye ile sürdürülen ortak ve milli bir dava olduğunu belirtti. Bugüne kadar yapılan mücadelenin en büyük kazanımının KKTC olduğunu vurgulayan Denktaş, egemenliğin, Atatürk'ten miras kalan en kutsal değer olduğunu kaydetti.

  Gelinen noktada, önlerine konulan Annan Planı'nın, KKTC'nin bağımsızlığını sulandırdığını ve adadaki Türk varlığını tehlikeye soktuğunu belirten Denktaş, Annan Planı'nın kabul edilmesi halinde sınırların kalmayacağını, adadaki Türk askeri sayısının düşeceğini ve 130 bin Rum'un kuzeye geçeceğini ifade etti.

  Denktaş, Anadolu'dan yükselen seslerin haklı davalarında güçlerine güç kattığını, Kıbrıs'taki gerçekleri haykırmaya devam edeceklerini belirtti.

  Kıbrıs Türkü ve Türkiye'nin, gelinen aşamada bir dönüm noktasında olduğunu vurgulayan Denktaş, çözümün iki kesimliliğe dayalı iki kurucu devletin kabul edilmesiyle ve garantörlüğün sulandırılmamasıyla mümkün olabileceğine dikkati çekti. Denktaş, Annan Planı'nda kağıt üzerinde tanınmış gibi görünen hakların, zamanla Kıbrıs'ın Helen, Rum adası haline gelmesine neden olacağını kaydetti.

  Denktaş, “Bizim, Kıbrıs'ta Türk varlığını, Türk Ulusu'nun haklarını, Türkiye'nin güvenlik ve
  çıkarlarını tehlikeye atacak kumar oynama hakkımız ve lüksümüz yoktur. 'Evet', bizim için bir kumardır, bir lükstür. Kıbrıs'ta Annan belgesi 'hayır' denilerek ortadan kaldırılmalıdır” dedi.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı