Gündem Haberleri

  Denktaş: Temkinli ve iyimser olmalıyız

  Hürriyet Haber
  30.01.2002 - 21:21 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in, Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulunması amacıyla 16 Ocak'ta başlayan doğrudan görüşmeler sürecinde bugün yaptığı altıncı görüşme sona erdi.

  Denktaş, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde yaptığı açıklamada, temkinli ve iyimser olmak gerektiğini söyledi.

  Zorlukları herkesin bildiğini ifade eden Denktaş, "Bu zorlukları aşmak için çok iyi niyetle ve çok kararlı bir şekilde görüşmelere devam etmek lazım. Herkesin kendine göre bir konumu vardır. Her taraf, tabiatıyla birden bire bundan ayrılmak istememektedir. Bu da bir doğal haktır. Ama ileride 'ne yapabiliriz' diye her iki taraf da kafasını yormaktadır" dedi.

  Klerides ile yarın saat 16.00'da görüşmeye devam edeceğini ve görüşmeler hakkında fazla konuşamadıklarını ifade eden Denktaş, yarınki görüşmenin kayıplarla ilgili olmadığını ve görüşmeye heyetlerin de katılacağını belirtti.

  Cumhurbaşkanı Denktaş, "Neden ekstra görüşmeye karar verildi"  sorusuna karşılık, "fonksiyonları görüşürken yapıyı bir kenara bıraktıklarını, yapı olmadan fonksiyon konuşmanın biraz havada kaldığını, bunun için her ikisini biraraya getirmeye çalıştıklarını" söyledi.

  Rum basınında görüşmelerle ilgili çıkan haberlerin spekülatif olduğunu belirten Denktaş, bir soru üzerine, belge üzerinde konuşmadıklarını kaydetti. Denktaş, belgelerinin bulunduğunu, ancak bunun "non-paper" (bağlayıcı olmayan belge) esasına dayandığını belirtti.

  İki lider, daha önce belirlenmiş programın dışına çıkarak, yarın yeniden görüşecek. Denktaş ve Klerides, Kıbrıs sorununu çözmek için haftada üç kez, pazartesi, çarşamba ve cuma günleri görüşmeyi kararlaştırmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı