GeriGündem Denktaş: Rumların'ın amacı Türkiye'yi bıktırmak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş: Rumların'ın amacı Türkiye'yi bıktırmak

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türkleri`ne verilen hakların egemenliğe dayanması gerektiğini, egemenliklerinden, haklarından ve kurdukları devletten vazgeçmeyeceklerini belirterek Rumlar'ın amacının Türkiye'yi bıktırarak davadan vazgeçirmek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, özel bir ziyaret için Ankara`ya giderken Ercan Havaalanı`nda yaptığı açıklamada, Ankara`da sağlık kontrolünden geçeceğini ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya gelerek Kıbrıs konusundaki son durumu değerlendireceklerini kaydetti.

Denktaş, son zamanlarda ülkede, 'Ne oldu, ne oluyor, ne olacak?' diye bir hava oluşturulduğunu ifade ederek, 'Olan olmuştur' dedi ve Rumların 1963 darbesiyla Kıbrıs`ı kendilerinin addettiğini ve Kıbrıs`ı tümüyle ele geçirme oyununu oynadığını belirtti. Denktaş, Kıbrıs Türkleri`nin buna boyun eğmediğini ve 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı`nı gerçekleştirildiğini, Türkiye`nin garantisinde görüşmelere devam ettiklerini ifade etti.

Rumların amacının Kıbrıs`a sahip çıkmak ve Kıbrıs Türkleri ile Türkiye`yi bıktırarak davadan vazgeçirmek olduğunu, ancak bunların gerçekleşmediğini dile getiren Denktaş, kendilerinin devleti kurmak zorunda kaldıklarını ve iyi niyetle görüşmelere devam ettiklerini anlattı. Denktaş, 1997`de, Rumların silah zoruyla ve terörizmle yapamadığını Avrupa Birliği yoluyla yapmaya çalıştığını gördüklerine işaret ederek, AB rapörtörlerinin de Rumlara hak verdiğini, Yunanistan`ın şantajına boyun eğdiklerini kaydetti.

Denktaş, bu şartlarda Kıbrıs Türkleri`nin yapması gerekenin devletine dört elle sahip çıkmak, Anavatan`ın garantörlüğünden taviz vermeyeceğini duyurmak ve birlik beraberlik içinde olduğunu, üç beş kişinin döndürdüğü dolaplarla, Kıbrıs Türkü`nün Anavatanı`ndan, davasından, her şeyinden vazgeçtiği haberlerinin yalan olduğunu duyurmak olduğunu vurguladı.
   
BOYUN EĞEMEYECEĞİZ
   
Cumhurbaşkanı Denktaş, 11 yıl gettolarda aç susuz yaşayan Kıbrıs Türkleri`nin, kendi devleti altında, Türkiye`nin garantörlüğünde ve Mehmetçiğin gölgesinde boyun eğemeyeceğini vurgulayarak, ekonomik sıkıntı var diye teslim olmayacaklarını kaydetti.

"Bize verilecek haklar egemenlik esasında olmalıdır" diyen Denktaş, egemenlikleri olduğunu ve egemenliklerini koruduklarını ifadeederek, "Egemenliğimizi biz sağlayamazsak, devletimizi koruyamazsak, bize ne hak verirlerse versinler yazılı anlaşmalarda azınlığız ve azınlık olmaya mahkumuz. Bu halk azınlık olmamıştır, 1960 Anlaşmalarını azınlık olarak imzalamamıştır, hiç bir zaman da olmayacaktır" dedi.

Rumların ne yaptığının iyi bilnmesi gerektiğini ifade eden Denktaş, üç beş kişinin, ekonomik sıkıntıları kullanarak halkın zihnini bulandırmaya çalıştığını belirtti.  Devleti korumanın onurlu bir görev olduğunu vurgulayan Denktaş, "Bu görevden kaçacak olan varsa buyursun kapılar açıktır gider diğer tarafa. Ama burada kalanlar bu devleti muhakkak koruyacaktır" diye konuştu.
   
KLERİDES YANLIŞ YOLDA
   
Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yanlış bir yolda olduklarını anlatmak için görüşmek istediğini belirterek, Rum lideri ile samimi bir görüşme yapmak istediğini söyledi. Denktaş, "Ne yapmak istediğini iyice öğrenmek istiyorum, onagöre halkıma mesaj vereceğim, Türiye`ye mesaj vereceğim, karar tabiatıyla Meclisimizin olacaktır, halkımızın olacaktır, ama bu gidişata `Dur` demek hepimizin görevidir. Bu gidişat, Kıbrıs`ı Rum`a teslim etmek isteyenlerin aştıkları bayrak altında yürüyenlerin gidişatıdır. Bu yürüyenler arasında şu veya bu nedenle bir tek Kıbrıs Türkü bile olmamalıdır. Bir avuç Kıbrıs Türkü`nün dolap döndürmesi ve gece gündüz halkımızın moralini bozmak izin uğraşması, hiç bir şekildegeleceği etkilemeyecektir. Gelecek KKTC`dir, egemenliğimizdir, eşitliğimizdir" diye konuştu.

Rauf Denktaş, Klerides ile görüşmesinden sonra, Meclis ve hükümetebilgi vereceğini ve Ankara ile yeni bir temas yapacağını bildirdi.  Denktaş, Rumlarla eşit şartlarda ortaklık kurmaya ve Kıbrıs`ı Türkiye ile Yunanistan arasında barış köprüsü yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, dünya Rumları 'meşru hükümet' olarak tanıyor diye, haklarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

AB konusunda kendilerinin ve Türkiye`nin önünde 1960 anlaşmalarından kaynaklanan hakları olduğunun altını çizen Denktaş, Türkiye`nin bu haklarından vazgeçmediği sürece, Rumların AB`ye girmesinin yasal olmadığını, Rumların bu şekilde AB`ye alınmasıyla, doğacak sonuçları AB`nin de çekeceğini kaydetti.
   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle