Gündem Haberleri

  Denktaş-Klerides görüşmesi sona erdi

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 21:09 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yaptığı görüşme sona erdi.

  Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde, gazetecilerin görüşmelerin özüne ilişkin sorularını yanıtsız bırakan Denktaş, Klerides ile Pazartesi yeniden biraraya geleceğini söyledi.

  "Birinci haftayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Hepsi o kadar" diye karşılık veren Denktaş, "Birinci hafta birinci hafta olarak arkada kalmıştır, şimdi ikinci haftaya başlayacağız. Şimdi ikinci haftaya başlayacağız, inşallah daha iyi olur" dedi.

  Denktaş, "Klerides'den kendisine doğum günü armağını gelip gelmediği" yönündeki bir soruya, "Hayır. Bilmiyor doğum günüm olduğunu ki bir şey gelsin" karşılığını verdi.
     
  MAYINLAR KONUSU
     
  Cumhurbaşkanı Denktaş, "Rumların, ara bölgedeki mayınları ve 1972'den kalma silahları kaldıracağını açıklaması ne anlama geliyor. Bir manevra mı, yoksa bir iyi niyet mi?" sorusuna, daha önce mayınların kaldırılması için uluslararası talep geldiğini, Kanadalılar tarafından yapılan bu talebin kendilerine de yöneltildiğini belirtti.

  Zamanın ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın, karşılıklı dar bölgelerde askerlerin geri çekilmesi ve bir kısım silahların mermiden arındırılmasını teklif ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

  "Biz onu kabul ettik ve dedik ki, mayınlara da bu çerçevede bakmaya hazırız. Rumlar, bu geri çekilmeyi ve silahları boşaltma konusunu kabul edemedikleri için de mayınlar meselesi askıda kalmıştı. Şimdi kendi taraflarında yapmaya çalışıyorlar öyle anlaşılıyor."

  Denktaş, bir soru üzerine, mayınlar konusunun görüşmeler sürecine etkisinin olmayacağını da sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı