Gündem Haberleri

  Denktaş: Kıbrıs’ı tamamen kaybediyoruz

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 01:33 | Son Güncelleme:

  TBMM’de 1 saat konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumların ilk fırsatta çöpe atacakları anlaşmayla Kıbrıs’ın kaybedildiğini söyledi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ‘Hakaret’ olarak nitelediği Annan Planı’nı bu kez TBMM’de sert dille eleştirdi. Rumların, anlaşmayı çöpe atacaklarını belirten Denktaş, ‘Kıbrıs’ı kaybediyoruz. Plan kabul edilirse Türkiye’ye ve Anadolu’ya ebediyyen hasret kalacağız’ dedi. Denktaş, şu mesajları verdi:

  KKTC YOK OLACAK

  23 Nisan’da TBMM’nin 84. kuruluş yıldönümünü kutlayacaksınız. Tarihin cilvesi, ertesi gün, KKTC’nin kaderini tayin için halkım sandık başına gidecek. Verilecek oylarla, buradan verilen telkinler geçerli olursa belki de KKTC ortadan kalkmış olacak.

  ÇÖPE ATACAKLAR

  Rumların, meşru hükümet olmaktan kaynaklanan güçle, ihtiyaç duymadıkları, ilk fırsatta çöpe atabilecekleri yapay anlaşma için, Türkiye’ye AB yolu açılacak diye bu tehlikeli yola girildi.

  HİÇBİRİ PLANDA YOK

  Başbakan’ın, Lefkoşa’da yaptığı tarihi konuşmasında isabetle altını çizmiş olduğu hususların hiçbiri Annan Planı ile getirilmek istenen çözümde yer almamıştır. Netice, KKTC’nin yok olması ve onu tanıyan Türkiye’nin Allah korusun bölge coğrafyasında, zaman içinde marjinalleştirilmesidir.

  TÜRK CEPHESİ BÖLÜNDÜ

  Son zamanlara kadar milli dava etrafında tek nefes olan Türk cephesi, Annan Planı ile ilgili propagandalar nedeniyle ikiye bölündü. Annan Planı’nın meydana getirdiği, Madam Fogg ekibinin körüklediği bölümeyi önleyemedik.

  HİCAP DUYUYORUZ

  Dış dünya, bu bölünmeden azami istifade peşinde. Kıbrıs meselesi hakkında yazılanlar ve iddiaları okudukça hicap duymaktayız.

  DARBE ÖNLENMEZ

  Rum tarafının, 1963’te yaptığı gibi ‘Bu rejim işlemiyor’ deyip yeni bir darbe yapmasını kimse önleyemeyecektir. Bu plan, mal-mülk meselelerini, her an patlayacak binlerce saatli bomba halinde içimizde bırakıyor.

  ALTERNATİFSİZ DEĞİLİZ

  Ben de Rum’un siyasi emelinden ve hedefinden vazgeçmediğini gören bir kişi olarak geleceğe temkinli yaklaşanlardanım. Ortaklık, iki kesimliliği sulandırmaksızın, mal-mülk meselesini hallederek, insanları birbirlerine düşürmeksizin temin edilebilir. Yeter ki, dış dünya taraflara eşit davransın, ambargolar kaldırılsın, kimse KKTC halkını alternatifsiz addetmesin.

  BU BARIŞ MI?

  Baskı altında, tarafların mutabık kalmadıkları bir belge için referanduma sürükleniyoruz. Anlaşmayı değil, anlaşmazlığı oylayacağız. Milli iradenin temsilcisi olan sizler, bizim yerimizde olsaydınız, geleceğinizle ile böyle bir kumar oynar mıydınız? Yabancıların hazırladıkları yasalarla, anayasaları kabul eder ve adına ‘Barış’ der miydiniz?

  SEFERBERLİK GEREKİYOR

  Bu sahtekarlığa boyun eğmek yerine, Rum-Yunan ikilisinin, AB’yi Enosis yolunda bir vasıta olarak kullanmakta olduğunu anlatmak için seferberlik gerekmektedir. Türkiye, yapay uzlaşma adına, tanıdığı bir devletin egemenliğinden ve güvenliğinden vazgeçecek mi?

  HATAYLA KAYBEDİLEMEZ

  Kıbrıs meselesi, şunun, bunun hatası nedeniyle kaybedilecek bir mesele değildir. Kul, hükümetler hata yapabilir. Ancak tüm bu hata iddialarına rağmen önümüzde KKTC’nin yok ediliş planı vardır. Geçmişte hata yapmış olan varsa, bunlar, devletin ortadan kalkmasını gerektiren bir hata yapmış değildirler.

  BU HAKARETTİR

  Ben Annan Planı’na hayır diyeceğim. Çünkü bu metod halkımıza hakarettir. Onun varlığını, Meclisini, otoritelerini hiçe sayarak, başka ülkelerin Kıbrıs üzerinde kendi çıkarlarını sağlamak için kurulmuş bir mega hiledir.

  HASRET BIRAKACAK

  Hayır diyeceğim, çünkü bu plan bizi, Türkiye’ye, Anadolu’ya ebediyyen hasret bırakacaktır. Hayır sonucu alındıktan sonra, Annan Planı’nın gündemden düşmesi ile AB, bizim tanınma çabalarımıza paralel olarak KKTC ile temas olanakları arayacaktır. Amborgaların kaldırılmasının gündeme gelmesi de kaçınılmazdır.

  HAMASET DEĞİL

  Umarım, konuşmamı hamaset diye değerlendirmezsiniz. Kıbrıs’ı kaybediyoruz.

  HAZ YAŞAYACAĞIM

  Karşı görüşte olanları ikna etmek mümkün değildir. Ancak, planın iç üzünü bilmeyenlerin tereddütlerini, bu büyük ulusun bir evladı olarak giderebilmişsem, mutlu olacağım, görevimi yapmış olmanın hazzını yaşayacağım. Çektiklerimiz unutulamaz, şehitlerimize yeniden can verilemez.

  HAKKIMIZ YOK

  Ancak bir halkın, yeniden yapay bir anlaşma ile Rumlara ram edilmesine müsade edilirse, milletçe müşterek acımız hiç dinmeyecektir. Bu halka, bu acıyı tattırmak hakkımız yoktur.

  NE DEDİLER

  CHP LİDERİ BAYKAL Gelecekte oluşabilecek tehlikelere dikkat çekti. Etkili biçimde tezini ortaya koydu. Tarihin içinden geleceğe yönelik mesajlar verdi.

  DSP LİDERİ ECEVİT Denktaş, Kıbrıs Türkleri’nin ne gibi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu belgelerle anlatmıştır. Konuşmasından dolayı kendisini kutluyorum.

  MHP LİDERİ BAHÇELİ Denktaş’ın konuşmasının her cümlesine, her harfine katılıyorum. Denktaş yalnız değildir. Türk milleti onunla beraberdir. Devlet kurmuş bir lider, onu nasıl ayakta tutacağını anlattı.

  BBP LİDERİ YAZICIOĞLU Kıbrıs, çok acı bir dönemece girdi. Batı’nın Yunanistan ve Rum tarafıyla birlikte işlemek isteği yeni cinayete ancak hayır oyu ile engel olunabilir.

  DIŞİŞLERİ BAKANI GÜL Konuşmaları yeni değil ki. Bildiğimiz şeyler. Hep beraber dinledik.

  ADALET BAKANI ÇİÇEK Bizim görüşlerimiz önemli değil. Kıbrıs Türk halkı değerlendirecek.

  DEVLET BAKANI TÜZMEN Konuşması, önceki söylediklerinin devamı niteliğinde. Bence stratejik olarak referandumda KKTC’nin evet, Güney’in hayır demesi daha uygun bir zemin ve ileriye dönük avantaj sağlar.

  Meclis’e gitmedi

  BAŞBAKAN Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer’in görüşme programını iptal etmesine rağmen, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ın konuşmasını dinlemedi. Ani bir kararla Türk-İş’i ziyaret eden Erdoğan’ın, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç’ın odasında 10-15 dakika TV’den Denktaş’ı dinlediği öğrenildi. Meclis’e geçen Erdoğan, konuşmanın son 20 dakikasını Genel Kurul dinleyici localarından izledi.

  9 bakan dinledi

  Denktaş’ı, CHP Lideri Deniz Baykal, DSP Lideri Bülent Ecevit, MHP Lideri Devlet Bahçeli, DYP Lideri Mehmet Ağar, SP Lideri Recai Kutan, BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu, SHP Lideri Murat Karayalçın dinledi.

  Ecevit ve eski ortağı Bahçeli, 3 Kasım seçiminden sonra ilk kez Meclis’e geldi. Ecevit Bahçeli’yle tokalaştı, ancak Rahşan Ecevit görmezden geldi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başta, 9 bakan salondaydı. Gül bazen yüz ifadesi ile Denktaş’ın konuşmasından duyduğu rahatsızlığı belli etti.

  367 milletvekilli AKP’de fire 100’ü bulmadı.

  Konuşmayı izlemek için dışardan gelenler, Genel Kurul’daki milletvekillerinden fazla oldu.

  İlk kez TBMM’de bir yasak delindi ve eski DSP ve MHP milletvekillerinin oluşturduğu izleyici locasındakilerin Denktaş’ı alkışlamasına izin verildi.

  Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay’ı temsilen Genel Kurul’da kimse yoktu.

  Bahçeli alkışladı ülkücüler yürüdü

  ÜLKÜ Ocakları’nın düzenlediği ve KKTC’de sona erecek ‘Varoluş ve Egemenlik Yürüyüşü’, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin katılımıyla dün Gençlik Caddesi’nden başladı. Sloganları atarak, tekbir getiren ülkücülerin arkasından Bahçeli su döktü. Bu arada, turistler MHP’lileri taklit ederek kurt işareti yaptılar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı