Gündem Haberleri

  Denktaş: Kağıt üstünde devlet istemiyoruz

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 15:20 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ''kağıt üzerinde bir anlaşma değil, sağlam, devlete ve egemenliğe dayalı bir anlaşma'' istediklerini söyledi.

  Denktaş, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 2003 Sonbahar Celbi 1. Dönem erlerin Gülseren Kışlası'ndaki yemin töreninde yaptığı konuşmada, geçmişi unutmadıklarını, geçmişte toplu katliamları yapanların yeniden bunu yapabileklerini ifade ederek, ''Bu nedenle bu kez kağıt üzerinde bir anlaşma değil, sağlam, devlet esası üzerine, egemenlik üzerine bir anlaşma yapıyoruz'' dedi.

  ''Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayarak Kıbrıs Rumlarını Avrupa Birliği'ne (AB) almanın kimin haddine düştüğünü'' kaydeden Denktaş, şöyle konuştu:

  ''Biz, 'Bunu yapamazsınız' diyoruz. Türkiye 'Bu olamaz' diyor, herdefasında hakkını ortaya koyuyor, ama bizi elimizden ayağımızdan sürükleyerek AB'ye götürmeyi marifet bilenler vardır. Amerikası, İngilteresi altlarını nallamışlar peşimize düşmüşlerdir. Halkımızı kandırmak için kahvelere kadar inmişlerdir, paralar cepte, yalan da bol bol söylenmekte...''

  Rum ve Yunan yetkililerin Annan planı ve Rum tarafının AB üyeliğiyle ilgili sözlerinden örnekler veren Denktaş, ''Bunların bizi götürmek istediği yerahadır. Haklarımızın, hürriyetimizin devletimizin mezbahasıdır. Bunları düşünmek mecburiyetindesiniz'' dedi.
     
  'MEZBAHADAN KURTARMA SEÇİMİ'
     
  Aralık ayında yapılacak seçimlerin ''Ahmet efendinin, Mehmet efendinin seçimi olmadığını, devleti mezbahadan kurtarma seçimi olduğunu'' kaydaden Denktaş, ''Devletimiz vardır. Bu devlet şerefle kurulmuştur, onur meselesidir, hayat ve hürriyet meselesidir. Bunu bilmeden sandığa gidenler kendi kendilerini nereye attıklarını da bilmeyeceklerdir'' diye konuştu.

  Yeşil Hat'ın, Yunan yetkililer tarafından ''utanç duvarı'' olarak nitelendirildiğine işaret eden Denktaş, ''Bu duvar, hürriyet duvarıdır. Bu duvar, toplu mezarları yapanlara 'Dur' diyen duvardır. Bu duvar Mehmetçiklerin ve kahraman Mücahitlerin can vererek oluşturduğu bir barış duvarıdır. Bu duvar meydana geleli memlekete barış gelmiştir'' ifadesini kullandı.

  Cumhuraşkanı Denktaş, ''bu duvarın'' gerçek barış olduğunda ortadan kalkacağının altını çizerek, gerçek barışın ise devlet, egemenlik ve eşitliğin kabul edildiğinde, mal-mülk değişimi yapıldığında ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devam ettiğinin kabul edildiğinde olacağını söyledi.

  Yemin eden erlere de seslenerek, ''Bastığınız toprağın vatan olduğunu bilerek hareket edeceksiniz. Her karış toprağını gözünüz gibigözetleyeceksiniz'' diyen Denktaş, gençlere, ''AB'ye girildiğinde askerlik kalkacak'' denildiğini işaret ederek, AB'ye Türkiye ile birlikte, devlet ve egemenlik esasında yapılacak bir anlaşmadan sonra girilmesi gerektiğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı