Gündem Haberleri

  Denktaş’ı dinlemek için TBMM’ye gitmeyecek

  Hasan TÜFEKÇİ/TOKYO
  14.04.2004 - 02:11 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ın TBMM’de konuşacağı gün, Cumhurbaşkanı Sezer’le olağan görüşmesi olduğunu söyledi. Erdoğan, ‘Genel Kurul’a katılmayacağım’ dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın konuşacağı TBMM Genel Kurulu’na, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile randevusu olduğu için katılmayacağını söyledi.

  Meclis Danışma Kurulu’nun Denktaş’ın TBMM’de konuşması yönünde bir karar aldığını vurgulayan Erdoğan, ‘Herhangi bir tavrınız olacak mı?’ sorusuna, ‘Hayır’ karşılığını verdi. Erdoğan, Genel Kurul’a katılıp katılmayacağı yönündeki bir başka soruya ise ‘O gün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık olağan görüşmem var. Onun için katılmayacağım’ yanıtını verdi.

  Erdoğan, Japon gazetecilerin Kıbrıs’la ilgili sorularına muhatap oldu. Erdoğan, bir gazetecinin Kıbrıs’taki referandum sonucunun Türkiye’nin AB’ye girişini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna karşılık şunları söyledi:

  ‘Referandum sonucu, Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde bir kriter değildir, bu fiili durumdur. AB’nin beklentileri istikametinde çıkıp çıkmayacağı önemlidir. Davos’ta bizim tarafımızdan başlatılan olumlu süreç devam ediyor. Referandum sonucunun tüm ada halkı için barışa vesile olmasını diliyorum.’

  Erdoğan,
  bir başka gazetecinin, ‘Annan Planı Türkiye’yi gözeten bir plan olarak yorumlanıyor. Sizin görüşünüz nedir’ sorusunu da şöyle yanıtladı: ‘Türkiye’nin lehinde olduğunu söyleyenler olduğu gibi, olmadığını söyleyenler de var. Türkiye’nin veya Yunanistan’ın, Kıbrıslı Türklerin veya Kıbrıslı Rumların menfaati olarak bakmamak lazım. Kazan kazan anlayışından hareketle çözüme gitmekten yana olduk.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı