Gündem Haberleri

  Denktaş: ABD seçimlere gölge düşürüyor

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 15:24 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye'yi, Kıbrıs seçimlerine müdahale etmemesi için uyaran ABD'nin, seçimlere müdahale etmeye başladığını savundu ve 'Amerikan tarafı, sefareti ile, temsilcileri ile büyük ölçüde bu seçimlere karışmaya başlamışlardır. Gölge düşürmeye başlamışlardır. Halkımızın reaksiyonu da o nispette artmaktadır' diye konuştu.

  Denktaş, karayoluyla Zonguldak'a giderek, burada Karaelmas Üniversitesi'nin kendisine vereceği Onursal doktora unvanını alacak. Denktaş, ayrıca Zonguldak'ta ''Kıbrıs'taki gelişmeler'' konusunda  konferans verecek.

  DENKTAŞ: ''ANNAN PLANI DOLAYLI ENOSİSİ VE TÜRKLÜĞÜ ADADAN SÖKMEYİ HEDEFLİYOR''
     
  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ''Annan planının dolaylı Enosisi ve Türk halkının adadan sökülmesini hedeflediğini'' söyledi.

  Kıbrıs Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 13.40'da Esenboğa Havalimanı'na gelen Denktaş, Karaelmas Üniversitesi'nin davetlisi olarak Zonguldak'a gitmeden önce basın toplantısı düzenledi.

  Kıbrıs davasını 40 yıldır yılmadan savunduklarını anlatan Denktaş,Anadolu'nun her tarafından, ''Kıbrıs'ta neler oluyor'' ve ''Kıbrıs nereye gidiyor'' konusunu anlatmak için davet aldıklarını bildirdi.

  Denktaş, Kıbrıs halkı olarak bir taraf olduklarını ve karşı tarafta ise ABD, AB, İngiltere ve Yunanistan'ın bulunduğunu ifade etti.

  Denktaş şunları söyledi:

  ''Annan Planı'nı kabul ettiğimiz takdirde 10 yıl içinde Kıbrıs birRum adası olur. Dolaylı Enosis AB yoluyla tahakkuk etmiş olur. Türk halkının adadan tamamen sökülmesi, yeniden ekilememesi, ekildiği takdirde yeniden kök salamaması anlamına gelmektedir. Türkiye'nin Kıbrıs'tan elini ayağını çekmesi anlamına gelmektedir. Bir müşterek anayasa altında Rum hegomanyasına boyun eğmemiz anlamına gelmektedir.''

  Kıbrıs konusunun görüşmeler yoluyla çözüleceğini anlatan Denktaş, ''Bu görüşmelerin temelinde gerçekler vardır. Gerçeklerin savunulması,korunması gerekmektedir. Bu konuda zannedersem millet olarak ve Türk hükümetiyle aramızda herhangi bir ihtilaf yoktur. Sayın Başbakan da gerçekler üzerine 'halledilebilir' demektedir. Ve bu gerçekler tarif edilmektedir. Kıbrıs'ta 2 halk, 2 demokrasi ve 2 devlet vardır ve Türkiye'nin fiili ve etkin desteğinin devamı şarttır.'' dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı