Gündem Haberleri

  ‘Denizli'deki depremler sıra dışı özellik taşıyor’

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  25.12.2008 - 12:27 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Özer Tunçtürk, son iki gündür yaşanan 30'dan fazla sarsıntının sıra dışı özellikler taşıdığını söyledi.

  En büyüğü 4.0 olan sarsıntıların alışıla gelenden farklı olduğu belirten Tunçtürk, “Denizli'de yaşanan deprem hareketleri genellikle kuzeydoğu güneybatı doğrultusunda sıralanan, yatay fay hatlarının üzerinde gerçekleşiyordu. Son depremler kuzey güney doğrultusunda meydana geldi. Bu durum, yeni bir fay hattının habercisi olabilir” dedi.

  Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyen Özer Tunçtürk, bir fay hattı üzerinde başlayan deprem hareketinin, aynı hat üzerinde devam etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:
  “Bu aktivitenin ne kadar süreceğini bilebilmek mümkün değil. Ama Denizli'nin birinci derece deprem bölgesi olduğunu göz önüne aldığımız zaman bu ve buna benzer depremlerin olabileceğini de her zaman söylemiştik. Burada önemli olan depreme hazırlıktır. Bu depremleri mutlaka yaşayacağız. Bugün yaşadığımız depremlere baktığımız zaman birkaç fay hattı üzerinde bunları görmemiz mümkün. Denizli'nin bir deprem laboratuvarı olduğunu her zaman söyledik. Yine vurguluyorum, deprem konusunda araştırmalar yapılması gerekiyorsa bu Denizli'de yapılmalı. Bilim adamlarının ve bilim dünyasının depremi burada araştırmaları gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonrada bu ve buna benzer depremler yaşayacağız. Halkın tedirgin olmaması ancak hazırlıklı olması gerekiyor.”


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı