Gündem Haberleri

  Denizli'de kuş gribi taraması başladı

  Denizli (A.A)
  11.10.2005 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Denizli Tarım İl Müdürlüğü, Balıkesir-Manyas'ta ortaya çıkan kuş gribinin ardından, ilde göçmen kuşların barındığı sulak alanlarda tarama çalışması başlattı.

  Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, eşitli türlerde çok sayıda kuşa ev sahipliği yapan Denizli-Afyon arasındaki Acıgöl'e bir ekip gönderildiğini söyledi.
    
  Çardak İlçesi'ndeki Beylerli ve Çivril İlçesi'ndeki Işıklı göllerinin de gözetim altında tutulduğunu ifade eden Gülsever, ”Acıgöl, Beylerli ve Işıklı gölleri, yaban kuşlarının önemli barınak yerlerinden. Manyas'ta kuş gribi görülmesiyle birlikte ekipler oluşturulup, buralar kontrol edildi” dedi.
    
  Denizli için şu anda bir tehlikenin söz konusu olmadığını bildiren Gülsever, şunları söyledi:
    
  “Manyas'tan havalanan kuşlar, geçici bir süre dinlenmek için adı geçen göllere inmiyor. Bu nedenle hastalığın buraya taşınma riski yok. Ama ekiplerimiz yine de teyakkuz halinde.”
    
  Gülsever, yaban kuşlarının barınma alanı olan göllerin çevresindeki yerleşim birimlerini ziyaret eden ekiplerin kuş gribiyle ilgili bilgiler verdiğini belirterek, şunları kaydetti:
    
  “Hastalık, Manyas'ta, dışarıda gezen hindi palazlarında virüse rastlanmasıyla ortaya çıktı. Ekiplerimiz ziyaretlerinde, önlem olarak kanatlı hayvanların kapalı alanlarda tutulması uyarısında bulunuyor. Hastalığın yayılmasını önlemek, kanatlı hayvan yetiştiricilerinin bilinçlendirilmesiyle mümkün olacaktır.”
    
  Öte yandan, Acıgöl'de inceleme yapan Tarım İl Müdürlüğü ekibinin başkanı Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Bıyık, bölgede kuş gribine dair bir bulguya ve göl çevresinde herhangi bir hastalık sonucu ölen göçmen kuşuna rastlamadıklarını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı