Gündem Haberleri

  Denizli'de askeri sahadaki yola önlem koşulu

  Ankara
  22.04.2004 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, Denizli'de askeri alandan geçen yolun, belediye ile varılan protokoldeki çevre emniyet sistemi ve çevre düzenlemesi ile alt ve üst geçitlerle ilgili hükümleri gerçekleştirilinceye kadar kapatıldığını bildirdi.

  Açıklamada, Denizli Belediyesi Başkanlığı ile 11'nci Piyade Tugay Komutanlığı arasındaki protokol hükümlerinin yerine getirilmesinin ardından yolun hizmete açılacağı kaydedildi.   
    
  Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bir kısım yazılı ve görsel basında, 11'nci Piyade Tugay Komutanlığı ile Denizli Belediyesi Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği, askeri alan içerisinde yapılan yolun ''önce açılıp akabinde kapandığı'' yönünde haberlere yer verildiği anımsatıldı.
    
  Denizli trafiğini rahatlatmak ve ulaşım mesafelerini kısaltmak amacıyla Denizli Belediyesi Başkanlığı'nın talebi üzerine, 11'nci Piyade Tugay Komutanlığı ile Denizli Belediyesi Başkanlığı arasında protokol imzalandığı belirtilen açıklamada, bu protokolde ''askeri alandan kamu yararı amacıyla yol geçirilmesinin kararlaştırıldığı'' kaydedildi.
     
  ''ÇEVRE EMNİYET SİSTEMİ TAMAMLANMADI''

     
  Protokolde, askeri alanları iki parçaya ayıran yol nedeniyle bu alanların güvenliği ile eğitim ve tatbikatlar için kullanımı sırasında meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesine yönelik çevre emniyet sistemi, istinat duvarı, alt ve üst geçitlerin yapımının öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
    
  ''Denizli Belediyesi Başkanlığı'nca, söz konusu yol, test amaçlı kullanım aşamasına getirilmiş, ancak özellikle askeri birliğin güvenliğini eğitim ve tatbikatlarda bölgenin serbestçe kullanımını sağlayacak çevre emniyet sistemi, çevre düzenlemesi ile alt ve üst geçitler tamamlanmamıştır. Ayrıca, alınacak bu tedbirler yolun kullanılması esnasında Denizli halkının güvenliği için de gereklidir.
    
  Denizli Belediyesi Başkanlığı'nca 3 Mart 2004'te anılan yolun 10 Mart-1 Nisan 2004 tarihleri arasında test amaçlı trafiğe açılması talep edilmiştir.
    
  Emniyet, güvenlik ve eğitim ihtiyaçları açısından protokolde belirtilen işler tamamlanmadığından yolun trafiğe açılmasının uygun olmayacağı 10 Mart 2004'te Denizli Belediyesi Başkanlığı'na bildirilmiş ve anılan tarihlerde yolun kullanılmasına izin verilmemiştir. Söz konusu protokol hükümlerinin yerine getirilmesini müteakiben yol hizmete açılacaktır.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı