Gündem Haberleri

  Denizli'de AKP'ye protesto

  Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  28.04.2009 - 17:56 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Belediyeler Birliği'nin Denizli üyelerinin seçiminde CHP, MHP ve DP'li belediye başkanları ve meclis üyeleri, AKP'li Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'yi protesto ederek salonu terk etti.

  Başkan Zeybekci'nin ilçe ve belde belediye meclis üyelerine seçim için tebligatta bulunmayıp, oldu bittiye getirerek Türkiye Belediyeler Birliği'ne AKP'li üyeleri seçtirmek istediği iddia edildi. Muhalefet partilerinin temsilcileri Zeybekci'yi antidemokratik tutumu nedeniyle eleştirirken, Zeybekci de “Bizi eleştirenler önce kendilerine baksınlar” dedi.

  Türkiye Belediyeler Birliği üye seçimi Denizli Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salonu'nda yapıldı. Divan başkanlığını Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'nin yaptığı seçimde, divan üyeliklerine Baklan'ın MHP'li Başkanı İsa Karaçolak, Acıpayam'ın CHP'li Başkanı Hulusi Şevkan, Tavas'ın AKP'li Başkanı Mehmet Karabay seçildi. Seçimler öncesi konuşmalar yapılırken, salonda bulunan CHP İl Başkanı Ali Kavak ile MHP İl Başkanı Ferudun Ünal, AKP'nin seçimi hukuka aykırı yaptığını iddia ederek, divandaki üyeleriyle salondaki partililerine çağrı yaparak, “Seçimden çekiliyoruz” dediler. Çal İlçesi'ne bağlı İsabey'in DP'li Belediye Başkanı Mehmet Öztürk de, partilileri adına konuşma yaparak seçime katılmayacaklarını açıkladı. CHP, MHP ve DP'li başkanlar ile meclis üyeleri seçimin yapıldığı salonu terk etti.

  Denizli'de 39 belediyesi bulunan AKP, seçime tek başına girdi ve kendi listesi seçimi kazandı. Çal Belediye Başkanı Hasan Gündüz, Tavas Belediye Başkanı Mehmet Karabay, Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, Bozkurt Belediye Başkanı İbrahim Deniz Arda, Irlıganlı Belediye Başkanı Hasan Yılmaz ve Buldan belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik Türkiye Belediyeler Birliği'ne üye olarak seçildi. Meclis üyeliğine ise, Erdoğan Akman seçildi. Denizli'deki 87 belediyenin 48'ine sahip olan muhalefet ise, seçime katılmadı. Denizli'de CHP 20, MHP 12, DP 11, DSP 2, bağımsızlar 3 belediye başkanlığına sahip.

  ZEYBEKÇİ'YE YÜKLENDİLER

  Seçim salonunu terk eden CHP'liler adına açıklama yapan İl Başkanı Ali Kavak, ilgili tebligatın meclis üyelerine yapılmadığını, Çardak'ın Gemiş Beldesi'nde, bazı belediye meclis üyelerinden AKP'lilerin vekalet aldığını duyduklarını ve seçimden haberleri olduğunu ileri sürdü. Kavak, “Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti ise, hukukun dışına çıkılmamalıdır. Seçimler de hukuk devletine uygun olarak yapılmalıdır. Böyle bir seçim olacağı, seçimden üç gün önce tüm belediye başkanları ve meclis üyelerine bildirilmeliydi. Seçimin iptali için İdare Mahkemesi'ne gideceğiz” dedi.

  MHP İl Başkanı Ferudun Ünal ise, Denizli'yi 5 yıl Başkan Zeybekci'nin kanun tanımadan yönettiğini, aynı tavrını devam ettirdiğini ileri sürerek, “Bu seçim yasal değildir. Meclis üyelerimizin hiçbirisi seçime davet edilmedi. Davet edilenler sadece AKP'liler” diye konuştu.

  İsabey'in DP'li Başkanı Mehmet Öztürk, DP grubu adına yaptığı açıklamada, “Bu seçimin yapılmasındaki amaç, Türkiye Belediyeler Birliği'ne AKP dışında hiçbir partilinin girmemesini sağlamak. AKP, Türkiye'yi tek başına yönetme anlayışından vazgeçmelidir. Paylaşımı ve hukukun üstünlüğünü kabul etmelidir, artık öğrenmelidir. AKP, AKP'li olmayanlara saygı göstermek zorundadır” dedi.

  SABOTE ETTİLER

  Seçimde divan başkanlığı yapan Denizli'nin AKP'li Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, muhalefetin salonu terk etmesi üzerine, CHP ve MHP il başkanlarını eleştirdi. Zeybekci, “Biz seçimin olacağını belediye başkanlarına tebliğ ettik. Onların görevi de meclis üyelerine bildirmek. Meclis üyelerinin seçimden haberi yoktu da neden geldiler? Bu iddia çok komik. Şimdiye kadar sadece mahkemeye başvuranlar alışkanlıklarını sürdürüyor. CHP ve MHP il başkanları divanda oturan partililerini öyle bir çağırdı ki, insan o şekilde çocuğunu ya da işçisini çağırmaz, öyle azarlamaz. Demokratik nezaketsizlik yaptılar. Beni eleştirenler önce kendilerine baksın” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı