Gündem Haberleri

  Denizli'de 5.1 büyüklüğünde deprem

  Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ, (DHA)
  29.10.2007 - 12:19 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ'nin Çameli İlçesi'nde, 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle, ilçeye bağlı Elmalı Köyü'nde 3 ev yıkılırken, bazı evlerin duvarlarında da çatlaklar meydana geldi. Depremde ölen ve yaralanan olup olmadığının tespitine çalışılıyor.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem ve Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Çameli İlçesi'nde, bugün saat 11.23'te, yer sarsıntısı kaydedildi. Yerin 5 kilometre altında meydana gelen deprem ilçede bazı evlerde çatlaklar oluşmasına neden oldu. İlk edinilen bilgilere göre Elmalı Köyü'nde üç evin yıkıldığı bildirildi. Kaymakamlık ve belediye, depremin hasarı konusunda bilgi almaya çalışıyor. İlçede Kriz Masası oluşturuldu. İlçede dün de saat 04.42'de 3.0 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana gelmişti.

  MUĞLA'DA DA HİSSEDİLDİ

  Denizli'nin Çameli İlçesi'nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz, Dalaman, Ortaca İlçeleri'yle Göcek Beldesi'nde de hissedildiği belirtildi. Yetkililer kısa süreli paniğe yol açan sarsıntının, Muğla'da mal ve can kaybı yaratmadığını belirtti.

  VALİ CANPOLAT AÇIKLADI

  Denizli'nin Çameli İlçesi'nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde can kaybı ve yaralı olmadığı kesinleşti. Sivil Savunma Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri bölgeye geldi. Depremin yaklaşık 10 saniye sürdüğü, özellikle Elmalı ve Taşçılar Köyü'nde daha fazla hissedildiği ve büyük korku yaşandığı belirtildi. Valilik bölgeye 100 çadır ve gıda yardımı gönderdi.

  Vali Hasan Canpolat, Elmalı Köyü'ne gelerek incelemelerde bulundu, bilgi aldı. Kaymakam Vekili Osman Uğurlu ilk belirlemelere göre Elmalı Köyü'nde 228 binada çatlak, bir alabalık üretim havuzunda yıkılma tespit edildiğini, Taşçılar Köyü'nde 8 evin oturulamaz durumda olduğunu, 60 evin hasar gördüğünü, Kirazlı Yayla'da 10 evin oturulamaz durumda olduğunu, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

  Vali Canpolat, can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti, ihtiyaç durumunda Ankara'dan gerekli yardımın bölgeye sevkedilebileceğini söylediğini, ancak şu anda valiliğin olanaklarıyla sorunun çözümlenebileceğini kaydetti. Canpolat, Bayındırlık Müdürlüğü ekiplerinin kesin hasar tespiti çalışmasından sonra, gerekli görülmesi halinde kalıcı iskan konusunun değerlendirileceğini belirtti.

  DERELERE KAÇAN 11 TON ALABALIĞINA AĞLADI

  Öte yandan havuzları yıkılan alabalık tesisi işletmecisi Yüksel Baş, 11 ton alabalığının derelere kaçtığını söyleyerek gözyaşlarına tutamadı. Bahçede çalışırken meydana gelen depremden korkup kaçarken düşen Ali Sönmez de yüzünden hafif sıyrıklarla yaralandı. Kahveci Özgür Akyol, müşterilerine çay dağıtırken deprem olduğunu, herkesin dışarı kaçıştığını, işyerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu söyledi. Çameli- Fethiye yolunda da çökmeler oluştu, taşlar ve kayalar yola devrildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı