GeriGündem Denizli'de 3 şirkete doğalgaz akışı durdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizli'de 3 şirkete doğalgaz akışı durdu

BOTAŞ, Denizli'de doğalgazla elektrik üreten 3 firmaya doğalgaz akışını durdururken, Denizli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü'ne de sevkiyatın durdurulacağını bildirdi.

Denizli OSB Müdürü Tanju Beştaş, BOTAŞ'ın doğalgaz kullanarak kendi enerjisini üreten Ak Enerji ve Dentaş ile kendi kullandığı enerjinin dışında TEDAŞ'a da elektrik satan Menderes Enerji'ye doğalgaz verilmesini durdurduğunu bildirdi.
Bugün BOTAŞ'dan gönderilen yazıyla, Denizli OSB'ye de doğalgaz verilmesinin durdurulabileceğinin bildirildiğini belirten Beştaş, ”yazıda '26 Ocak 2006 günü saat 10.00 itibariyle doğalgaz verilmesi durdurulacak' deniliyor. Ancak şu ana kadar kesilme olmadı. Yaptığımız görüşmede, Çanakkale Boğazı'ndan geçecek geminin doğalgazı boşaltması halinde, kesme olmayabileceği de ifade edildi. Bekliyoruz” dedi.
BOTAŞ'ın doğalgazı kesmesi durumunda bundan 35 fabrikanın etkileneceğini kaydetti.

-DSO BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASI-

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ise Denizli'deki fabrikalarda doğalgaz kullanımının giderek yaygınlaştığını, BOTAŞ'ın doğalgazı kesmesinin ihracata dönük üretim yapan firmaları olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı.
Doğalgazda yaşananların “bir musubet bin nasihattan iyidir” şeklindeki deyimi hatırlattığını ifade eden Keçeci, “Firmalar hızla doğalgaz kullanacak sisteme göre düzenlemeye giderken bunları yaşanması iyi değil. Uzun sürmesi ise sanayi kesiminde facia olur. Bu olay aynı zamanda Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olmaması gerektiğini gösterdi. Türkiye alternatif enerji kaynaklarına yönelmeli” diye konuştu.
Keçeci, enerjide sadece Rusya ve İran'a bağlı kalınmamasını, alternatif ülkeler bulunmasını istediklerini sözlerine ekledi.
"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle