GeriGündem Denizli’de çağdışı görüntüler yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizli’de çağdışı görüntüler yok

Tugay Komutanı Tuğgeneral Tekkanat’ın, sarık ve çarşaflıların serbestçe dolaşmasının engellenmesi için yazı yazdığı Denizli Valisi Şimşek, ‘Denizli çağdaş bir kent, bizde böyle görüntüler yok’ dedi. Tuğgeneral, yazının Ege Ordu Komutanlığı’nın emriyle gönderildiğini açıkladı. Ancak bu komutanlığın merkezi olan İzmir’de valiliğe bu yönde bir yazı gelmediği belirlendi.

DENİZLİ 11’inci Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamit Tekkanat’ın 17 Şubat’ta, gereği için kişiye özel olarak Denizli Valisi Gazi Şimşek ve bilgi için Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu’na gönderdiği irtica uyarısına ilişkin yazının basına sızması kenti karıştırdı. ‘Sarık ve çarşaflıların serbestçe dolaşması esefle müşahade ediliyor. Bu durum Devrim Kanunları’na aykırı’ ifadelerinin bulunduğu yazıyı değerlendiren Vali Şimşek, Denizli’de çağdışı görüntülerin bulunmadığını söyledi. Şimşek, yazının kurumlar arası rutin bir yazı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

HALK ÜZÜLDÜ

‘Bu tür yazışmalar devamlı oluyor. Biz zaten Cumhuriyet’in temel ilkelerinin korunması, devrim yasalarının uygulanması konusunda hassasiyetle duruyoruz. Yazıdan önce de duruyorduk, yazıdan sonra da duruyoruz. Beni üzen televizyon kanallarında haber okunurken verilen görüntüler. Denizli’de böyle bir görüntü yok. Denizli, çağdaş yapıda, Cumhuriyet’in temel ilkelerini ve devrim yasalarını hayata geçirmiş, son derece modern görünümlü insanlardan oluşan bir kent. Bu görüntüler beni üzdüğü kadar Denizlili vatandaşlarımızı da üzmüştür.’

MÜRTECİ DEĞİLİM

Yazıda özellikle Denizli’nin belirtilmediğini, ifadelerin ‘genel bir değerlendirme olabileceğini’ kaydeden Şimşek, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon’un 25 Şubat’ta Denizli’yi ziyareti sırasında yazının gündeme gelmediğini bildirdi. Vali Şimşek, ‘www.ucbucuk.com’ adlı sitede kendisinin ‘İrticacı Vali’ olarak tanımlanmasına da tepki göstererek, ‘Eğer ben de mürteciysem Türkiye’ye irtica çoktan gelmiştir’ dedi. Yazının Denizli Cumhuriyet Savcılığı tarafından güvenlik kuvvetlerine gereğinin yapılması için gönderildiği de ortaya çıktı.

Ege Ordu Komutanlığı emriyle gönderdim

11’inci Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamit Tekkanat, tartışmalara yol açan ‘sarık ve çarşaf’ yazısını, Denizli Valiliği ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na Ege Ordu Komutanlığı’nın emriyle gönderdiğini açıkladı. Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) görüşlerine başvurduğu Tekkanat, ‘Yazı benim tasarrufumda değil. Ege Ordu Komutanlığı’nın emriyle, tarafımdan gönderilen bir yazı. Rutin bir yazı. Ne ifade edilmek isteniyorsa içinde var. Soru sormaya gerek yok’ dedi. Tuğgeneral, röportaj talebini ise açıklama yapma yetkisi olmadığını belirterek reddetti. 11’inci Piyade Tugay Komutanı’nın ‘Ege Ordu Komutanlığı’nın emriyle gönderdim’ ifadesine karşılık, yazının bu komutanlığın merkezi İzmir başta olmak üzere, diğer valiliklere gönderilmediği ortaya çıktı. Tuğgeneral Tekkanat’ın yazı göndermesinin lokal bir olay olduğunu belirten İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, ‘Bize bu tür bir yazı gelmedi’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle