GeriGündem Denizden gramofon bile çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizden gramofon bile çıktı

Denizden gramofon bile çıktı
refid:10192380 ilişkili resim dosyası

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ndeki deniz temizliğinde su altından çıkarılan gramofon, yatak, halı ve battaniye gibi çöpler şaşırttı.

DENİZDEN NELER ÇIKTI NELER

Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği tarafından Türkiye'nin 15 farklı noktasında, 2'inci Uluslararası Deniz Kültürü Festivali kapsamında, dalgıçlar sualtı temizliği gerçekleştirdi. Bodrum'da 6 dalgıç, Halikarnas İskelesi'nin altında dalışlar yaptı. Dalış öncesinde ilköğretim ve lise öğrencilerine deniz temizliğiyle ilgili broşürler dağıtıldı ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği Başkan Yardımcısı Sancar Uğuryol tarafından bilgi verildi. İskelenin altında dalışa geçen dalgıçlar yarım saatlik çalışma sonrasında, büyük miktarda çöp çıkardı. Kıyıda sergilenen, denizden çıkarılan gramofon, yatak, halı, battaniye, tencere, cep telefonu, ayakkabı, lavabo altlığı, karton ve plastik kutu, pet ve cam şişeden oluşan çöpler görenleri şaşkına çevirdi.

Özellikle öğrencilerin küçük yaşta denizi çöp öğütücü olarak görmemelerini sağlamak amacıyla bu tür etkinlikleri düzenlediklerini belirten Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği Başkan Yardımcısı Sancar Uğuryol, “Sürekli temizlik yapmakla sualtını temiz tutmamız imkansız. Ama, hedef, sualtının çöp öğütücü olarak kullanılmaması gerektiğini ve deniz kültürünü topluma aşılamaktır. Öncelikle denizi kirletmemeyi öğrenmeliyiz” dedi.

Uğuryol, Bodrum'daki sualtı deniz temizliği ile Türkiye'de ve yurt dışında çektiği sualtı belgesel filmlerle tanınan Haluk Cecan’ı da andıklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle