Gündem Haberleri

  Denizde facia: 22 ölü 15 yaralı

  Hürriyet Haber
  21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beşikdüzü'nde denizde gezintiye çıkan 2 tekne aşırı yük nedeniyle alabora oldu. Çoğunluğu kadın ve çocuk 22 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. 18'inin cesedi bulundu.

  TRABZON'un Beşikdüzü İlçesi açıklarında yolcu taşıma ruhsatı olmayan iki balıkçı teknesi battı. Batan teknelerde bulunan ve çoğunluğu kadın ve çocuk olan 22 kişi öldü, 15'i ise yaralı olarak kurtarıldı.

  Dün saat 14.00 sıralarında geleneksel Mayıs şenlikleri nedeniyle denizde gezintiye çıkan vatandaşları taşıyan 2 tekne, aşırı yük ve denizin biraz dalgalı oluşu nedeniyle alabora oldu. Denize düşen insanları gören vatandaşların yardımıyla ilk anda 8 kişi kurtarılarak, hastanelerde tedavi altına alındı. Facianın güvenlik güçlerine bildirilmesinin ardından çok sayıda polis ve sağlık ekibi olay yerine sevkedildi. Sahil Güvenlik Botu ile balıkçı teknelerinin katıldığı geniş çaplı aramalar başlatıldı. Kayıpların bulunması için Tugay Komutanlığı'ndan hemen bir helikopter getirildi. Bölge illerden de acil olarak balık adam sevkedildi. Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, Vali Adil Yazar da olay yerine gelerek bilgi aldılar.

  Çalışmalar sonunda 15 kişi yaralı olarak kurtarıldı ve çeşitli hastanelere sevkedildi. 22 kişi ölürken, 18'inin cesedi bulundu. 4'ünün cesedinin arama çalışmaları ise sürüyor. Facianın ardından Vakfıkebir Devlet Hastanesi morguna getirilen 18 kişinin adları şöyle:

  Fatma Bahadır, Şahsenem Gündoğdu, Havva Dilli, Emine Yaylı, Nuray Demirtaş, Gülizar Kahya, Ayten yılmaz, Emine Yılmaz, Havva Yaylı, Kaan Güneş, Çiğdem Güneş, Seyhan Güneş, Bilal Yanık, Yılmaz Al, Emine Al, Fatma Çelik, Havva Yavuz, Fatma Yaylı.

  Balıkçı teknesi

  yolcu taşıyamaz

  OLAYDAN sonra diğer balıkçı tekneleri yardıma koştu. Yetkililer, balıkçı tekneleriyle yolcu taşınmasınmasının liman başkanlıklarınca yasaklandığını ve hiçbir şartta bunların ulaşım araçı olarak kullanılamayacağını belirtiler. Ancak tüm sahil bölgelerinde balıkçı tekneleri ile yolcu taşımacılığı ve eğlence turizmi yapılıyor. Trabzon'da meydana gelen faciadan sonra balıkçı teknelerinin sahipleri ve Liman Başkanlığı ile ilgili soruşturma başlatıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı